Blog Post

Atvērta pieteikšanās kustības “Dažādībā ir spēks” darba devēju pašnovērtējumam dažādības vadībā

febr. 02, 2022

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” jau piekto gadu kustības “Dažādībā ir spēks” ietvaros meklē Latvijas iekļaujošākos un dažādības vadībai atvērtākos darba devējus. Uzņēmumi, nevaldības organizācijas, valsts iestādes un citi darba devēji aicināti bezmaksas pieteikties pašnovērtējumam līdz 15. aprīlim sadaļā dazadiba.lv/pieteiksanas.


Pēc SIF pasūtījuma SKDS veiktās aptaujas* dati rāda, ka 15% Latvijas iedzīvotāju darbavietā jutušies atstumti vai nesaprasti tautības, dzimuma, vecuma, reliģiskās pārliecības vai seksuālās orientācijas dēļ. Eksperti norāda, ka saglabājoties darbaspēka deficītam, aizvien svarīgāk ir veidot iekļaujošu darba vidi, lai piesaistītu jaunus un noturētu jau esošos darbiniekus.

 

Lai arī vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu darba vide ir iekļaujoša, tomēr katrs piektais respondents, kas diskriminējošas attieksmes dēļ darba vietā juties atstumts vai nesaprasts, ir aizgājis no darba. Visbiežāk minētie iemesli lēmumam par labu darba vietas pamešanai - diskriminācija tautības (9%), vecuma (7%), seksuālās orientācijas (3%), reliģiskās pārliecības (2%) un dzimuma dēļ (2%).


“Dažādības apzināšanās un pieņemšana ir būtisks priekšnosacījums organizāciju inovāciju, konkurētspējas un ekonomiskās izaugsmes veicināšanai. Mūsu novērojumi rāda ka, darba tirgū saasinoties cīņai par kvalificēta darbaspēka piesaisti, novērojama pieaugoša darba devēju interese un izpratne par dažādības vadības nozīmi darbinieku un organizācijas izaugsmē,” atzīmē SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.


Kā norāda Zaiga Pūce, pārdomātai dažādības vadībai organizācijā ir virkne ieguvumu gan darbiniekiem, gan darba devējiem. Dažādības vadība veicina inovācijas un darbinieku labbūtību, kas tālāk atspoguļojas arī peļņas rādītājos. Piemēram, no “Harward Business Review” datiem izriet, ka darbinieku etniskā, vecuma, dzimuma, kultūru, reliģiju u.c. daudzveidība ļauj palielināt darbinieku produktivitāti pat par vidēji 17%.


Lai veicinātu izpratni dažādības vadības prakšu ieviešanā, jau piekto gadu SIF sadarbībā ar Ventspils Augsto tehnoloģiju parku īsteno kustību “Dažādībā ir spēks”. Kustības ietvaros dažādu jomu, mēroga un juridisko statusa darba devēji aicināti pieteikties iekļaujošas darba vides novērtējuma anketai. Kustības ietvaros darba devējiem ir iespēja saņemt ekspertu konsultācijas un individualizētu darba plānu, lai spertu soli pretī ieguvumiem, ko piedāvā atvērtība dažādībai.


Kopš 2018. gada “Dažādībā ir spēks” pašnovērtējumu veikuši gandrīz jau 100 darba devēji, tostarp 2021.gadā atzinību guvuši un kā vieni no veiksmīgākajiem dažādības vadības principu ieviesējiem ir  atzīti Lidosta “Rīga”, “Swedbank”, “Valsts nekustamie īpašumi”, AAS “Balta” un Cēsu novada pašvaldība.

“Atvērtība dažādībai ir viena no lidostas “Rīga” pamatvērtībām. Kā starptautisks satiksmes mezgls, kur ik dienas satiekas daudzi tūkstoši cilvēku, mēs esam atvērti cieņpilnai un profesionālai sadarbībai ar ikvienu. Spēja paraudzīties uz paveikto no malas, ko piedāvā kustība "Dažādībā ir spēks", ļauj mums labāk ieraudzīt iekļaujošas vides nozīmību gan darbinieku ikdienā, gan saskarsmē ar lidostas viesiem, klientiem, sadarbības partneriem,” skaidro Lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Laila Odiņa, atzinīgi vērtējot dalību kustībā.


Pieteikties kustības pašnovērtējumam var no 2. februāra līdz 15. aprīlim, aizpildot formu tīmekļvietnē www.dazadiba.lv vai sūtot ziņu uz e-pastu info@dazadiba.lv. Gada nogalē īpašā apbalvošanas ceremonijā tiks godināti veiksmīgākie dažādības vadības principu ieviesēji.

 

Kustība "Dažādībā ir spēks" un atbalsta pasākumi iekļaujošas darba vides un dažādības vadības veicināšanai tiek veikti Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Dažādības veicināšana" (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.


* Aptauja veikta 2021.gada oktobrī, aptaujājot interneta vidē 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18-75 gadiem.

 

Informācija medijiem:

Zane Jēkabsone

Sabiedrības integrācijas fonds

Sabiedrisko attiecību speciāliste

zane.jekabsone@sif.gov.lv

+371 22811020

Citas ziņas

Autors Līna Indriksone 20 maijs, 2024
Ventspils Augsto tehnoloģiju parka un Ventspils dizaina darbnīcas RADE pārstāvji no šī gada 14. līdz 16. februārim atradās Moldē, Norvēģijā, kur norisinājās projekta “BSI_4Women” trešā partneru tikšanās ar mērķi atskatīties uz paveiktajām aktivitātēm un plānot turpmāko projekta īstenošanu. Jau pavisam drīz sievietēm-bēglēm no Ukrainas un citām valstīm būs pieejama inkubācijas programma uzņēmējdarbības uzsākšanai. Projekta partnerus uzņēma inovāciju laboratorija “ProtoMore Kunnskapspark”, kas palīdzēja saprast sieviešu-bēgļu vajadzības ar dizaina domāšanas palīdzību. Šī pieeja palīdzēja saprast, cik svarīga ir izpratne par lietotāju vajadzībām, koncentrējoties nevis uz risinājumu pielāgošanu klientiem, bet sākot ar vajadzību apzināšanu un veidojot risinājumus pamatojoties uz tiem. Partneru tikšanās laikā uzņēmējas no Ukrainas un Čehijas dalījās ar savu pieredzi biznesa uzsākšanā Norvēģijā, kas projekta partneriem palīdzēja izprast šķēršļus, ar kuriem sievietes nereti sastopas, pārceļoties uz dzīvi citās valstīs. Būtiska loma tika pievērsta iegūtās pieredzes izmantošanai projekta aktivitāšu īstenošanā.  Projekta mērķis ir palīdzēt sieviešu dzimuma pārstāvju bēglēm no Ukrainas un ārpus tās dibināt savu biznesu un kļūt par aktīvām sabiedrības loceklēm. Tiek veidots visaptverošs instrumentu klāsts, tajā skaitā inkubācijas programma, digitālā platforma, vadlīnijas un citi rīki, kas palīdzēs vadīties uzņēmējdarbības jomā citā Baltijas jūras reģiona valstīs. Projektā piedalās septiņi partneri no Baltijas jūras reģiona valstīm – Žešovas reģionālās attīstības aģentūra (Polija), Mēres un Rumsdāles apgabala pārvalde (Norvēģija), Centrālā Dānijas Biznesa centrs (Dānija), Tallinas zinātnes parks “Tehnopol” (Igaunija), Kauņas Tehnoloģiju un zinātnes parks (Lietuva), nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Latvija), Dalarnas zinātnes parks (Zviedrija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “The Baltic Sea Initiative for the Development of Business Activity of Refugee Women” (projekta Nr. #C003) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv /projekti/bsi4women .
Autors Līna Indriksone 09 maijs, 2024
Līdz 22. aprīlim 1.-4. klašu skolēniem bija iespēja pieteikties dalībai radošo darbu konkursā “Mana veselīgā ēdienkarte”, kas tiek organizēts kā viena no programmas “Piens un augļi skolai” aktivitātēm. Konkursam, kurā bija iespējams parādīt savas zināšanas par veselīgu uzturu, pieteikušās klases no visas Latvijas – kopā saņemts 581 pieteikums. Radošo darbu iesniegšana ir noslēgusies, kas nozīmē, ka sācies darbs žūrijai. Skolēnu sagatavotos darbus vērtēs uztura speciāliste Lizete Puga, rallijkrosa autobraucējs Reinis Nitišs un māksliniece – gleznotāja, dizainere Ildze Ose. Pirmo trīs vietu ieguvējus žūrija noteiks divās klašu grupās: 1.-2. klase; 3.-4. klase. Paši radošākie un zinošākie iegūs apmaksātu transportu un ieejas biļetes uz kādu no attiecīgajā novadā esošu dabas atpūtas vietu, bet otro un trešo vietu ieguvējiem – galda spēles izglītojošai kopā būšanai. Darbi tiks nodoti arī skatītāju vērtējumam sociālo mediju platformā facebook.com . Publiskajā balsojumā tiks noskaidrots, kura klase iegūs simpātiju balvu – personalizētas, ar skolēnu vārdiem un programmas “Piens un augļi skolai” logo apdrukātas ūdens pudeles. Konkursa mērķis ir radošu un izglītojošu aktivitāšu veidā 1. – 4. klašu skolēniem sniegt informāciju par piena un augļu nozīmi, to pozitīvo ietekmi uz veselību un labsajūtu, kā arī veicināt veselīgu paradumu ieviešanu un nostiprināšanu jau bērnībā. Rezultāti tiks publicēti “Piens un augļi skolai” tīmekļa vietnē , kā arī sociālo tīklu kontos Instagram un Facebook, un paziņoti visām konkursā reģistrētajām klasēm, izmantojot pieteikumā norādīto kontaktinformāciju. “Mana veselīgā ēdienkarte” - aizraujoša iespēja izpaust savu radošumu un zināšanas par veselīgu uzturu! Radošo darbu konkursu organizē Lauku atbalsta dienests sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks”, un tas tiek finansēts no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda un valsts finanšu līdzekļiem.
Autors Līna Indriksone 30 apr., 2024
Šodien, 30. aprīlī, vairāk nekā 50 aprūpes centra seniori un pārstāvji piedalījās kampaņas pasākumā, kas bija veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Par “Zaļā misija” rezultātiem pastāstīja kampaņas pārstāvji, bet darbnīcas ar projekta finansiālu atbalstu nodrošināja Ventspils dizaina darbnīca RADE. Darbnīcu laikā ikvienam pasākuma dalībniekam bija iespējams sev izveidot personalizētu auduma maisiņu un ūdens pudeli. Aktivitātes organizētas ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – ne tikai lai uzlabotu dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegtu iespēju izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par vides aizsardzības nozīmi. Kampaņa “Zaļā misija” aktivitātēs šo gadu laikā iesaistījusi dažādu vecuma grupu pārstāvjus, tomēr lielākoties tie bijuši bērni, jaunieši un pieaugušie. Tieši tāpēc tika saskatīta nepieciešamība iesaistīt arī seniorus, gan sniedzot zināšanas par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem, gan sagādājot pozitīvas emocijas un praktisku darbošanos. Pasākuma laikā tika popularizētas kampaņas ietvaros īstenotās aktivitātes, piemēram klimata nodarbības, klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”, kā arī akcija “Lai vecais top par jauno”. Kampaņas ietvaros izveidoti arī 400 izglītojoši komplekti, kas izdalīti skolām. Komplektos iekļauta izglītojoša informācija par apģērbu atjaunošanas iespējām, kā arī viss nepieciešamais, lai skolas un mājas apstākļos būtu iespējams apdrukāt apģērbu termodrukas tehnikā. Saņemtas ļoti pozitīvas atsauksmes no skolām! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 29 apr., 2024
Pagājuši trīs gadi kopš Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) sadarbībā ar Norvēģijas partneri International Development Norway (IDN) īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu, kā laikā iedzīvotāji dažādos veidos informēti par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Kampaņas ietvaros organizēti izglītojoši pasākumi un veidoti informatīvi materiāli.  Norvēģijas pieredze kampaņas “Zaļā misija” īstenošanai bija ļoti noderīga un pat nepieciešama: “Klimata pārmaiņas un vides jautājumi Norvēģijai ir svarīgs temats valstiskā un arī starptautiskā līmenī. Esam priecīgi dalīties ar savu pieredzi ar Latvijas pārstāvjiem, kopīgi īstenojot kampaņu un sniedzot ieskatu mūsu valstī īstenotajās aktivitātēs, lai līdzīgas darbības varētu pielāgot un īstenot arī Latvijā,” IDN izpilddirektors Anders Stølan par dalību kampaņas organizēšanā. Norvēģijā izglītošana par cilvēces ietekmi uz klimata pārmaiņām notiek jau no mazotnes – skolēni piedalās ražas novākšanā un dabas resursu izmantošanā, un apspriež resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Klimata zinības caurvij dažādus mācību priekšmetus, piemēram, sociālās zinības, ētiku, reliģiju un veselības mācību, atspoguļojot klimata pārmaiņas sociālās, ekonomiskās un vides kontekstā. Skolotāji mācību saturu veido paši, tādā veidā radot pozitīvu augsni bērnu attīstībai. Atbildība par klimata pārmaiņām negulstas tikai uz izglītības sistēmas pleciem – ir novērojama liela sociālā iesaiste norvēģu vidū. Vecāki piedalās bērnu izglītošanā un veic brīvprātīgo darbu gan skolās, gan citās sabiedriskās aktivitātēs. Norvēģijas valsts iestādes ievieš risinājumus, kas samazina privāto transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinējiem izmantošanu, sniedzot atbalstu elektroauto iegādei. Oslo centrā privātajiem transportlīdzekļiem ir ierobežotas parkošanās iespējas, bet pilsētas infrastruktūra ir tik attīstīta, ka lielai daļai tās iedzīvotāju nemaz nav vajadzība pēc privātā transportlīdzekļa izmantošanas. Liela daļa sabiedriskā transporta – gan sauszemes, gan ūdens – darbināmi ar elektrību. Kampaņas “Zaļā misija” ietvaros radīts interaktīvs mācību saturs, radošas darbnīcas un digitālie rīki klimata jautājumu apguvei. Divu gadu laikā aizvadītas vairāk nekā 70 nodarbības, kurās piedalījušies vairāk nekā 1200 skolēni. Sabiedrības izglītošanas nolūkos sadarbībā ar vides organizācijām īstenotas arī informatīvās kampaņas sociālajos medijos un citos plašsaziņas līdzekļos. Klimata darbnīcās, apgūstot ilgtspējīgu resursu izmantošanu un saņemot iespēju apdrukāt ilgtspējīgu ūdens pudeli, termokrūzi un auduma maisiņu, iesaistījušies turpat 200 dalībnieki, savukārt vairāk nekā 700 dalībnieki apmeklējuši pop-up izbraukuma klimata darbnīcas Ventspils valspilsētā un novadā. Klimata nodarbības un darbnīcas īstenotas ar VATP esošās dizaina darbnīcas RADE un Nākotnes klases iesaisti. Kampaņas “Zaļā misija” un projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” īstenošana noslēgsies 2024. gada 30. aprīlī, tomēr iegūtās zināšanas paliks un sniegs iedvesmu organizēt citas aktivitātes nākotnē, lai veidotu zaļāku nākotni! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Atvērt vairāk ziņu
Share by: