Blog Post

Projekta "Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas" jaunumi #3

okt. 20, 2020
Ventspils apstiprina jauno ārvalstu tiešo investīciju piesaistes stratēģiju

Šī gada sākumā Ventspilī tapusi ārvalstu tiešo investīciju stratēģija informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā. Stratēģijas mērķis ir piesaistīt ārvalstu tiešās investīcijas galvenokārt no Ziemeļvalstīm, aicinot investorus un ārvalstu kapitāla uzņēmumus kļūt par būtisku Ventspils biznesa ekosistēmas daļu un kopīgi iesaistīties Ventspils digitālās kopienas veidošanā atbilstoši pilsētas esošajai un nākotnē plānotajai infrastruktūrai. Ventspils par pilsētas stratēģisko mērķa sektoru izvēlējusies gudras digitālās infrastruktūras attīstību. Plānotais 5 līdz 10 gadu mērķis ir Ventspili veidot par inteliģentas rūpniecības reģionu, kuru izvēlas vietējie, valsts un starptautiskie cilvēkresursu un finanšu investori, kā arī piesaistīt pilsētai darbaspēku. Šim mērķim pilsēta jau līdz šim ir ieguldījusi ātra interneta, optisko kabeļu ierīkošanā, bezmaksas biroja telpu, kopstrādes telpas izveidē IKT uzņēmumiem, kā arī jaunā Zinātnes un inovāciju centra būvniecībā, kas kalpos par stabilu pamatu IKT kopienai. Ārvalstu tiešo investīciju piesaistes kontekstā Ventspils stratēģijā identificētas sešas IKT jomas, proti, publiskie IKT pakalpojumi, kosmosa tehnoloģijas, izglītības tehnoloģijas, virtuālā realitāte, spēļu izstrāde, kā arī ierīču un komponenšu ražošana. Uzzināt vairāk.


Izstrādāta Valmieras industriālo teritoriju attīstības koncepcija

Valmierā, vairāk kā gadu kopā strādājot partneriem no publiskā, privātā, nevalstisko organizāciju un izglītības sektora, izstrādāta Valmieras industriālo teritoriju attīstības koncepcija. Dokuments paredz ārvalstu un nacionālo investīciju piesaistes prioritāros virzienus un aspektus, kas pilsētā realizējami nākamajos 20 gados. Kopumā industriālo teritoriju attīstīšanai Valmierā identificētas teritorijas aptuveni 120 hektāru platībā. Kā industriālajās teritorijās attīstāmās nozares identificētas stikla šķiedras produktu un būvmateriālu ražošana, koka un papīra izstrādājumu ražošana (īpaši koka daudzstāvu ēku apbūvei), mašīnbūve un metālapstrāde, enerģijas ražošana un materiālu pārstrāde, informācijas un komunikācijas pakalpojumi, elektrotehnikas un elektronikas ražošana, uzglabāšanas un transporta palīgdarbības, pārtikas produktu un dzērienu ražošana. Industriālajās teritorijās tiks ieviesti industrijas viedie risinājumi, kā arī zaļināšanas, digitalizācijas un aprites ekonomikas principi. Pakāpeniski tiek uzsākta Valmieras industriālo teritoriju attīstības koncepcijas ieviešana, galvenokārt izmantojot projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” finansējumu un iestrādnes. Uzzināt vairāk.


Jaunajiem un topošajiem ventspilniekiem pieejama digitāla platforma LIVINVENTSPILS.LV

Uzsākt dzīvi jaunā pilsētā nav viegli. Aktuālā informācija par pārcelšanos līdz šim nebija atrodama vienotā veidā un tika meklēta dažādos kanālos. Jaunajiem ventspilniekiem pārceļoties ir jāspēj orientēties plašajā piedāvājumā, jāmeklē un jāatrod sava vieta pilsētā, kurai ne vienmēr jūties piederīgs uzreiz. Īpaši sarežģīti tas ir gadījumos, kad jaunajā pilsētā vēl nav izveidojies plašs draugu un paziņu loks. Jaunizveidotā mājaslapa WWW.LIVINVENTSPILS.LV ir noderīgs atbalsta instruments, kurā vienuviet apkopota un regulāri tiek papildināta informācija par priekšnoteikumiem un privilēģijām, ko Ventspils pilsēta sniedz vietējiem un jaunajiem iedzīvotājiem, kā arī pilsētas viesiem un citiem interesentiem. Izveidotā platforma ir arī tikšanās vieta jaunajiem darba devējiem, uzņēmējiem un darba ņēmējiem. Digitālā platforma abām pusēm atvieglo iespēju satikties un atrast kopīgas intereses un sadarboties. Uzzināt vairāk.


Ventspilī turpinās tradīcija: jauno iedzīvotāju tikšanās

Vasaras beigās Ventspilī jau trešo reizi notika jauno iedzīvotāju tikšanās. Pasākumā pulcējās Ventspils jaunās ģimenes, kopskaitā teju 50 cilvēku, ieskaitot bērnus. Apmeklētāji tika iepazīstināti ar Ventspils kontaktpunktu LIVIN, tā funkcijām un pakalpojumiem. Tāpat tika runāts par dažādām ar pārcelšanos un iedzīvošanos pilsētā saistītām problēmsituācijām un kā tās veiksmīgi atrisināt. Pasākums tika pavadīts sarunās, dažādās diskusijās. Nākamā jauno iedzīvotāju tikšanās plānota šī gada decembrī. Jauno iedzīvotāju tikšanās mērķis ir veicināt sadraudzību ģimeņu starpā un jaunu kontaktu veidošanu. Klātesošie atzina, cik vērtīgi, atgriežoties savā pilsētā vai uzsākot dzīvi jaunā pilsētā, ir līdzcilvēki, jauni paziņas un informatīvs atbalsts. Uzzināt vairāk.


Valmieras tehnikumā atklāta unikāla virtuālās realitātes laboratorija “3D virtuālā ala”

22. septembrī svinīgā pasākumā Valmieras tehnikumā tika pārgriezta lente, programmēšanas laboratorijā atklājot 3D Virtuālo alu. Šī tehnoloģija ir vienīgā šāda veida 3D virtuālā laboratorija un reizē izglītības tehnoloģija Austrumeiropā, kas tiks ieviesta izglītības iestādes mācību procesā, kā arī pēc pieprasījuma būs pieejama Vidzemes Augtskolas, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas, citu reģiona izglītības iestāžu audzēkņiem un pedagogiem un Valmieras pilsētas un apkārtnes uzņēmējiem. Virtuālā ala ir četru plakņu telpiskās apmācības laboratorija, kas ļauj radīt reāla izmēra vizualizācijas un simulēt darbu dažādās vidēs. Uzzināt vairāk.


Ventspils Augstskolā un Vidzemes Augstskolā izstrādātas un veiksmīgi tiek ieviestas paaudžu mārketinga stratēģijas

Ventspils Augstskola paaudžu mārketinga stratēģijas ietvaros 2020. gada vasarā realizēja trīs kampaņas: atvērto durvju kampaņu, studentu pamatuzņemšanas, kā arī papilduzņemšanas kampaņas. Centrālais fokuss kampaņā bija uz digitālo mārketingu, tāpat tika realizēta inovatīva pieeja – influenceru jeb iedvesmotāju mārketings. Kampaņas ietvaros notika arī aktīva VeA reklamēšana ārvalstu tirgos, izmantojot tādus digitālās reklāmas rīkus kā Facebook un Instagram reklāma, Google Search un Google Remarketing. Kampaņas rezultātā studijas uzsāka 290 jauni studenti, kas ir par 39 vairāk, nekā pagājušajā gadā. Visvairāk pieteikumu tika saņemti bakalaura studiju programmā "Datorzinātnes" un profesionālā maģistra studiju programmā "Uzņēmējdarbības vadība". Ļoti liela interese bija par pirmā līmeņa augstākās izglītības studiju programmā "Programmēšanas speciālists". Uzņemto studentu skaits dubultojies profesionālā bakalaura studiju programmā "Jaunuzņēmumu vadība" (programma balstīta uz learning-by-doing principa).

Vidzemes Augstskolā kampaņas rezultātā bakalaura studijas programmā "Informācijas tehnoloģijas" uzsāka 80 studenti, kas par 10 vairāk nekā aizvadītajā akadēmiskajā gadā. 2020./2021. akadēmiskajā gadā studijas Vidzemes Augstskolā uzsāka 237 jauni studenti, tostarp arī pilna laika students no Albānijas studiju programmā "Kiberdrošības inženierija", kā arī vairāki studenti no Baltkrievijas sabiedrības zinātņu fakultātes maģistra studiju programmās. Kopumā lielākā interese šogad tika izrādīta par koledžas studiju programmu "Koka ēku celtniecība un ekobūves", bakalaura studiju programmu "Informācijas tehnoloģijas" pilna un nepilna laika studijām, "Komunikācija un sabiedriskās attiecības" un "Biznesa vadība". Vidzemes augstskolas mārketinga stratēģija ir vērsta uz mērķtiecīgu, aktīvu un ieinteresētu jauniešu piesaisti studijām tehniskās nozarēs, ViA informācijas tehnoloģiju bakalaura studiju programmas mērķa, unikalitātes un starptautiskās reputācijas izvērtēšanu, tehnoloģiskajiem risinājumiem izglītībā, mērķauditorijas un mērķvalstu definēšanu, sadarbības uzņēmumu, augstskolu un organizāciju piesaisti ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Uzzināt vairāk.


Atklāta Ventspils Augstskolas interaktīvā digitālā klase

Vasarā ar svinīgu Ventspils Augstskolas rektora Kārļa Krēsliņa uzrunu tika atklāta izveidotā interaktīvā klase. Radītā izglītības infrastruktūra ļaus nodrošināt daudz mūsdienīgāku izglītības procesu. Augstskolai piesaistot profesionālus un augsti kvalificētus pasniedzējus no visas pasaules un izmantojot interaktīvās digitālās klases tehnoloģiju sniegtās iespējas, būs iespēja nodrošināt lekcijas attālināt un būtiski veicināt izcila satura pieejamību studējošajiem. Papildus datoriem un ekrānu komplektiem projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” ietvaros uzstādītas 2 PTZ (angliski: pan-tilt-zoom) kameras ar ļoti augstu izšķirtspēju, interaktīvā viedā tāfele, 2 LED ekrāni, ekrānu un datoru saziņas vadības bloks, skaļruņu sistēma un bezvadu mikrofoni, 25 Wacom Intuos Pro (paper edition) skārienpaliktņi un 25 tīmekļa kameras. Uzzināt vairāk.


Vidzemes Augstskolā pieejama inovatīva un interaktīva Aktīvās mācīšanās klase.

Iveta Putniņa, Vidzemes Augstskolas administratīvā prorektore un pētniece: “Aktīvās mācīšanas klase dod iespēju eksperimentēt gan ar tehnoloģijām, gan ar nākotnes pieejām studijām. Mēs raugāmies arī uz nākotnes darba vietu, uzņēmumu un apstākļiem, nodrošinot auditorijās attiecīgu vidi un interjeru. Tas izglītības procesā ļauj izmantot dažādas darba metodes – darbs grupās, darbs komandās, darbs uz vietas un darbs attālināt ar kolēģiem citur Latvijā vai jebkurā pasaules valstī. Aktīvās mācīšanās klase, kas ir mobils risinājums, mācībspēkiem un studentiem ļauj strādāt ar dažādiem digitāliem un tehnoloģiju rīkiem, kopā eksperimentējot un rodot jaunus risinājumus.” Kaspars Osis, Vidzemes Augstskolas asociētais profesors un pētnieks: “Aktīvās mācīšanās pieeja izmanto un veicina studentu centrētu pieeju mācību procesā. Šī izglītības tehnoloģija veicina arī studentu individuālo darbu, darbu ar sevi, rodot atbildes, kā es mācos, kāpēc es mācos un kā es varu pilnveidoties mācoties. Šobrīd aktīvās mācīšanās klases metodiku integrējam IT programmas piecos studiju kursos. Lielākais izaicinājums docētājiem ir studiju kursos veiksmīgi sakombinēt aktīvās mācīšanās klases metodi ar savu individuālo mācīšanas pieeju, telpas sniegtajām iespējām, izglītības tehnoloģiju lietojumu un programmatūru pielietojumu. Strādājam, lai šajā procesā iesaistītu arvien vairāk docētāju un studējošo.”


Vidzemes Augstskola 23. oktobrī rīko tiešsaistes konferenci pedagogiem.

Pulcējot dažādu jomu vidējās un augstākās izglītības pedagogus, izglītības iestāžu vadītājus, pašvaldību pārstāvju un citus interesentus no visas Latvijas, 23. oktobrī Vidzemes Augstskola organizē pedagogu konferenci - praktisku semināru “Vidzemes Augstskola: sadarbības partneris izglītībā”, kas šogad būs veltīts tēmai “Izglītības tehnoloģiju integrēšana mācību procesā”. Šogad konference pirmo reizi norisināsies tiešsaistē, ļaujot pulcēt pedagogus un citus interesentus arī ārpus Vidzemes reģiona robežām. Konferences ietvaros plānots aplūkot aktuālos jautājumus par pārmaiņām izglītībā, dizainu un tehnoloģiju integrēšanu mācību procesā, rosināt izpratni un interesi par tehnoloģijas industriju radītajām iespējām izglītības attīstībā, iepazīstot jaunākās tendences, labāko ārvalstu pieredzi un izceļot Latvijas sasniegumus. Savukārt pasākuma otrajā daļā pedagogiem būs piedāvāta iespēja atbilstoši savām interesēm piedalīties dažāda satura meistarklasēs, ko sagatavojuši viņu kolēģi, vietējie pieaugušo izglītotāji un lektori, dažādu jomu speciālisti no Rīgas un kaimiņpilsētām. Uzzināt vairāk.


Jau nākamgad skolēni Ventspilī varēs izmēģināt nākotnes mācību klases

Reaģējot uz šī brīža arvien pieaugošo tehnoloģiju klātbūtni visās dzīves jomās un nepieciešamību pēc mūsdienīgām izglītības metodēm, Ventspils Augsto tehnoloģiju parks šobrīd izstrādā nākotnes mācību klases ķīmijai, fizikai un matemātikai. Nākotnes mācību klase ir atvērta un viegli pārveidojama telpa, kas sadalīta tematiskās zonās, aprīkota ar datortehniku un digitālajām ierīcēm, turklāt tā ietver arī šo tehnoloģiju un lietotņu efektīvu izmantošanu mācību procesā, skolotāju sagatavošanu jaunajām tendencēm, kā arī satura atbilstību Skola2030 prasībām. Ventspils Augsto tehnoloģiju parka izglītības tehnoloģiju mērķis ir radīt mācību vidi, kur saturs un fiziskā vide ir vienlīdz svarīgi un veido sinerģiju. Lai atrastu piemērotāko risinājumu, tika izvērtētas četras alternatīvas, par labāko atzīstot Eiropas valstu izglītības ministriju sadarbības organizācijas “Eiropas Skolu tīkls” (European Schoolnet) radīto nākotnes mācību klašu modeli. Uzzināt vairāk.



Ventspils Tehnikumā atklāj virtuālās realitātes klasi

Ventspils Tehnikumā 2020. gada 8.oktobrī tika atklāta virtuālā realitātes klase, kura sevī iekļauj gan digitālās, gan virtuālās realitātes izglītības tehnoloģijas, kuras šobrīd eksperimentālā kārtā ir tikušas integrētas četrās izglītības programmās: tūrisma pakalpojumi, sabiedrības un cilvēka drošība, matemātika, dabaszinātnes. Klase aprīkota ar jaunākās paaudzes virtuālās realitātes un digitālajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem: ClassVR, Zspace, HTC Vive un Apple iMac. Noslēgti arī vairāki sadarbības līgumi. SIA "Datorzinību centrs" izstrādāja digitālos mācību līdzekļus, proti, e-kursus un Minecraft pasaules, savukārt uzņēmums SIA "Tomega" piegādāja ļoti specifiskas un inovatīvas virtuālās realitātes tehnoloģijas ClassVR un Zspace, kas Latvijā ir unikālas. Ventspils Tehnikums ir vienīgā vieta, kur tādas ir uzstādītas. Uzzināt vairāk.


Ventspils Tehnikuma pedagogi vasarā apguvuši virtuālās realitātes tehnoloģijas

Trīs Ventspils Tehnikuma priekšmetu pedagogi aktīvi iesaistījās projektā “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas”, lai izstrādātu virtuālās vides mācību līdzekli šādos priekšmetos: matemātika un dabas zinības, sabiedrības un cilvēka drošība, tūrisma un ekotūrisma pamati. Pedagogu uzdevums, sadarbojoties ar piesaistītajiem mācību procesa virtualizācijas ekspertiem, bija sagatavot dažādas mācību tēmas, lai kopā ar audzēkņiem varētu mācību procesu īstenot Ventspils Tehnikuma virtuālās realitātes klasē. Priekšmeta “Sabiedrības un cilvēka drošība” pedagoģe Anda Brikaine atzīst: “Ar lielu prieku skatījos un lasīju virtuālajai klasei pielāgotos mācību materiālus. Pie sevis nodomāju, cik jauki man būs vadīt stundas!” Pārējo priekšmetu pedagogi turpina aktīvu darbu, lai jau šoruden daļu savu priekšmetu pasniegtu virtuālās realitātes klasē. Uzzināt vairāk.


Ventspils Tehnikums stiprina audzēkņu piesaisti profesionālajai izglītībai

Lai stiprinātu audzēkņu piesaisti profesionālās izglītības ieguvei Ventspils Tehnikumā, izstrādāta Ventspils Tehnikuma paaudžu mārketinga stratēģija, kas tuvāko divu gadu laikā paredz daudzveidīgas aktivitātes jauniešiem no 13-16 gadiem un pieaugušajiem no 30-50 gadiem. Stratēģijas izstrādes un ieviešanas mērķis ir sekmēt informētību par profesionālās izglītības iespējām Ventspils Tehnikumā, visaptveroši iepazīstināt ar Tehnikuma mācību vidi un personālu, kā arī sniegt izpratni par karjeras un izglītības iespējām pēc profesionālās izglītības iegūšanas. Rīkojot daudzveidīgas mārketinga aktivitātes stratēģijas ietvaros, 2020./2021. m.g. Ventspils Tehnikumā mācās 775 audzēkņi, no tiem 2050 audzēkņi mācības uzsākuši 1. kursā. Uzzināt vairāk.


Valmieras pedagogi apgūst jaunas prasmes karjeras attīstības atbalsta jomā

Sākoties jaunajam mācību gadam, Valmieras pedagogi piedalījās divos pasākumos savu prasmju pilnveidei karjeras attīstības atbalsta jomā. Augusta sākumā pedagogi piedalījās seminārā par nodarbinātību nākotnē. Semināra “Nodarbinātība nākotnē” viens no uzdevumiem bija iepazīstināt pedagogus ar galvenajām nākotnes nodarbinātības tendencēm. Semināra otrajā daļā Valmieras Viestura vidusskolas skolotāja Ineta Krieviņa iepazīstināja Valmieras pedagogus ar metodi par to, kā sākumskolas izglītojamajiem stāstīt par nākotnes nodarbinātības sarežģīto jautājumu. Otrs pasākums, kas septembra sākumā tika realizēts Valmieras pedagogu prasmju pilnveidei, bija apmācības par fokusgrupu pētījumu metodi. Jauniegūtās zināšanas ļaus Valmieras pedagogiem – karjeras konsultantiem ātrāk, efektīvāk un prasmīgāk iegūt informāciju no dažādām mērķa grupām, piemēram, skolēniem, citiem pedagogiem un vecākiem. Uzzināt vairāk.


Valmierā vasaras nodarbinātības programmā projekta ietvaros šogad iesaistījās 181 skolēns

Šogad Valmieras vasaras nodarbinātības programmā piedalījās 181 jaunietis vecumā no 15 līdz 19 gadiem, kuri mācās Valmieras vispārējās vai profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Programmā darba vietas nodrošināja dažādi Valmieras uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas. Jauniešiem tika dota iespēja ne vien iepazīt darba vidi, bet arī gūt pieredzi viņiem interesējošā sfērā, kas vairāk saistīta ar tādām jomām kā zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika (STEM mācību priekšmeti). Metālapstrādes ražošanas uzņēmums SIA “Valpro” pozitīvi vērtē skolēnu nodarbinātības programmas dalībnieku darbu un attieksmi. “Jaunības prieks un pozitīvā dzīves uztvere ļauj ātri un viegli apmācīt darba specifikai, un darba izpilde ir ļoti atzinīgi vērtējama. Skolēni, izvēloties vasaras nodarbinātības programmu, vēlas ne vien iepazīt profesiju, bet arī, piemēram, sakrāt naudu kādam savam sapnim. Ir jaunieši, kas strādā, lai palīdzētu ģimenes kopējam budžetam. Esam gandarīti, ka varam sniegt jauniešiem iespēju apgūt pirmās darba prasmes, mācīt darba tikumu, kā arī sniegt izpratni par naudas vērtību un izglītības nozīmi,” pauž SIA “Valpro” ražošanas meistare Vija Magone. Uzzināt vairāk.


Jau otro gadu Valmierā notikusi vasaras karjeras nometne

Augusta vidū Valmierā jau otro reizi notika vasaras karjeras nometne “Atver durvis, atklāj sevi”, kurā piedalījās jaunieši no 14 līdz 17 gadiem. Nometnē satikās 30 jaunieši, kuri vēlējās iepazīt dažādu jomu profesijas un saturīgi pavadīt brīvo laiku, izprast sevi, pilnveidot esošās un attīstīt jaunas, noderīgas prasmes. Nometnes dalībnieki ne vien pārrunāja karjeras izvēles izaicinājumus, bet arī tikās ar interesantiem un iedvesmojošiem dažādu jomu pārstāvjiem. Nometnes noslēgumā jaunieši uzsvēra, ka šī bija iespēja lietderīgi pavadīt brīvo laiku, iegūt jaunas zināšanas, pieredzi un emocijas. Gūtas pozitīvas atziņas, tiekoties ar profesionāļiem, personībām, kuras iedvesmoja, dalījās dzīves pieredzē, zināšanās, stāstīja par savu dzīves ceļu un profesiju. Uzzināt vairāk.


Ar labām emocijām aizvadīta Valmieras tehnikuma robotikas nometne "Roboquiz"

Jūlija pēdējā nedēļā Valmieras tehnikums ar Valmieras pilsētas pašvaldības projektu konkursa atbalstu īstenoja dienas nometni “RoboQuiz”, kurā piedalījās 20 jaunieši vecumā no 13 līdz 16 gadiem. Otro gadu organizējot nometni, turpinājām sniegt ieskatu daudzveidīgajā robotu pasaulē ar mērķi veicināt jauniešu apzinātu profesijas izvēli inženierzinātnēs. Nedēļas laikā jaunieši iepazina un apguva vienkāršu robotu vadības principus, attīstīja savas prasmes robotu programmēšanā un vadīšanā, kā arī apguva 3D dizaina veidošanas programmu un modeļu izgatavošanu. Nometnes ietvaros notika MakeBlock robotu konstruktoru būvēšana un programmēšana, dalībnieki spēlēja “Loquiz” stratēģisku pilsētorientēšanās spēli, realizēja individuālu projektus Tinkercad 3D modelēšanas platformā, veidoja, programmēja, testēja un uzlaboja Arduino robotus un veica daudz citu aizraujošu aktivitāšu. Uzzināt vairāk.


Noslēdzies metu konkurss un turpinās iepirkums par Ventspils Zinātnes un inovāciju centra ekspozīcijas dizainu un izstrādi

Vasaras sākumā noslēdzās marta sākumā izsludinātais metu jeb skiču konkurss “Ekspozīcijas idejas koncepcija un īstenošana objektam “Zinātnes centra jaunbūve Rūpniecības ielā 2, Ventspilī””. Izvērtēšanai tika iesniegti kopumā 6 piedāvājumi. Iesniegtās skices tālāk tika nodotas vērtēšanai speciāli metu konkursam izveidotās žūrijas komisijas locekļiem, kas tās izvērtēja līdz 9. jūlijam, atzīstot četrus pieteikumus par atbilstošiem Zinātnes un inovāciju centram. 22. septembrī tika izsludināta sarunu procedūra. Tās ietvaros līdz 7. oktobrim četri pretendenti iesniedza informāciju atbilstoši kvalifikācijas prasībām, savukārt līdz 29. oktobrim iesniegs finanšu un tehniskās specifikācijas. Tam sekos sarunas ar pretendentiem klātienē. Plānots, ka līgums par ekspozīcijas izstrādi ar uzvarētāju tiks noslēgts novembrī. Uzzināt vairāk.


Starptautiskā eksperta ziņojums tuvplānā: projekta ieviešana Covid-19 ietekmē

Projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” ietvaros piesaistītais ārējais eksperts no Itālijas Fabio Sgaralji (Fabio Sgaragli) sagatavojis dokumentālu video par to, kā projekts turpina darbu Covid-19 apstākļos. Par projekta ieviešanu un darbu Covid-19 apstākļos stāsta projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” vadītāja Laura Čodere, Ventpils domes priekšsēdētāja 1. vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš, Valmieras pašvaldības Kapitāla pārvaldības nodaļas vadītājs un Attīstības pārvaldes vadītāja vietnieks Gints Bērtiņš, Attīstības nodaļas ārējo sakaru organizatore, projektu vadītāja Elīna Rubule, Ventspils Augstskolas projektu vadītāja Maija Cēbere, Valmieras Attīstības aģentūras valdes locekle Līga Vecā un Ventspils Augsto tehnoloģiju parka izpilddirektors Mārtiņš Velde.

Citas ziņas

Autors Līna Indriksone 30 apr., 2024
Šodien, 30. aprīlī, vairāk nekā 50 aprūpes centra seniori un pārstāvji piedalījās kampaņas pasākumā, kas bija veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Par “Zaļā misija” rezultātiem pastāstīja kampaņas pārstāvji, bet darbnīcas ar projekta finansiālu atbalstu nodrošināja Ventspils dizaina darbnīca RADE. Darbnīcu laikā ikvienam pasākuma dalībniekam bija iespējams sev izveidot personalizētu auduma maisiņu un ūdens pudeli. Aktivitātes organizētas ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – ne tikai lai uzlabotu dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegtu iespēju izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par vides aizsardzības nozīmi. Kampaņa “Zaļā misija” aktivitātēs šo gadu laikā iesaistījusi dažādu vecuma grupu pārstāvjus, tomēr lielākoties tie bijuši bērni, jaunieši un pieaugušie. Tieši tāpēc tika saskatīta nepieciešamība iesaistīt arī seniorus, gan sniedzot zināšanas par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem, gan sagādājot pozitīvas emocijas un praktisku darbošanos. Pasākuma laikā tika popularizētas kampaņas ietvaros īstenotās aktivitātes, piemēram klimata nodarbības, klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”, kā arī akcija “Lai vecais top par jauno”. Kampaņas ietvaros izveidoti arī 400 izglītojoši komplekti, kas izdalīti skolām. Komplektos iekļauta izglītojoša informācija par apģērbu atjaunošanas iespējām, kā arī viss nepieciešamais, lai skolas un mājas apstākļos būtu iespējams apdrukāt apģērbu termodrukas tehnikā. Saņemtas ļoti pozitīvas atsauksmes no skolām! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 29 apr., 2024
Pagājuši trīs gadi kopš Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) sadarbībā ar Norvēģijas partneri International Development Norway (IDN) īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu, kā laikā iedzīvotāji dažādos veidos informēti par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Kampaņas ietvaros organizēti izglītojoši pasākumi un veidoti informatīvi materiāli.  Norvēģijas pieredze kampaņas “Zaļā misija” īstenošanai bija ļoti noderīga un pat nepieciešama: “Klimata pārmaiņas un vides jautājumi Norvēģijai ir svarīgs temats valstiskā un arī starptautiskā līmenī. Esam priecīgi dalīties ar savu pieredzi ar Latvijas pārstāvjiem, kopīgi īstenojot kampaņu un sniedzot ieskatu mūsu valstī īstenotajās aktivitātēs, lai līdzīgas darbības varētu pielāgot un īstenot arī Latvijā,” IDN izpilddirektors Anders Stølan par dalību kampaņas organizēšanā. Norvēģijā izglītošana par cilvēces ietekmi uz klimata pārmaiņām notiek jau no mazotnes – skolēni piedalās ražas novākšanā un dabas resursu izmantošanā, un apspriež resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Klimata zinības caurvij dažādus mācību priekšmetus, piemēram, sociālās zinības, ētiku, reliģiju un veselības mācību, atspoguļojot klimata pārmaiņas sociālās, ekonomiskās un vides kontekstā. Skolotāji mācību saturu veido paši, tādā veidā radot pozitīvu augsni bērnu attīstībai. Atbildība par klimata pārmaiņām negulstas tikai uz izglītības sistēmas pleciem – ir novērojama liela sociālā iesaiste norvēģu vidū. Vecāki piedalās bērnu izglītošanā un veic brīvprātīgo darbu gan skolās, gan citās sabiedriskās aktivitātēs. Norvēģijas valsts iestādes ievieš risinājumus, kas samazina privāto transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinējiem izmantošanu, sniedzot atbalstu elektroauto iegādei. Oslo centrā privātajiem transportlīdzekļiem ir ierobežotas parkošanās iespējas, bet pilsētas infrastruktūra ir tik attīstīta, ka lielai daļai tās iedzīvotāju nemaz nav vajadzība pēc privātā transportlīdzekļa izmantošanas. Liela daļa sabiedriskā transporta – gan sauszemes, gan ūdens – darbināmi ar elektrību. Kampaņas “Zaļā misija” ietvaros radīts interaktīvs mācību saturs, radošas darbnīcas un digitālie rīki klimata jautājumu apguvei. Divu gadu laikā aizvadītas vairāk nekā 70 nodarbības, kurās piedalījušies vairāk nekā 1200 skolēni. Sabiedrības izglītošanas nolūkos sadarbībā ar vides organizācijām īstenotas arī informatīvās kampaņas sociālajos medijos un citos plašsaziņas līdzekļos. Klimata darbnīcās, apgūstot ilgtspējīgu resursu izmantošanu un saņemot iespēju apdrukāt ilgtspējīgu ūdens pudeli, termokrūzi un auduma maisiņu, iesaistījušies turpat 200 dalībnieki, savukārt vairāk nekā 700 dalībnieki apmeklējuši pop-up izbraukuma klimata darbnīcas Ventspils valspilsētā un novadā. Klimata nodarbības un darbnīcas īstenotas ar VATP esošās dizaina darbnīcas RADE un Nākotnes klases iesaisti. Kampaņas “Zaļā misija” un projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” īstenošana noslēgsies 2024. gada 30. aprīlī, tomēr iegūtās zināšanas paliks un sniegs iedvesmu organizēt citas aktivitātes nākotnē, lai veidotu zaļāku nākotni! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 23 apr., 2024
Otrdien, 30. aprīlī, no plkst. 10.00 līdz 12.00 notiks pasākums, kas veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Pasākuma laikā tiks popularizēti kampaņas rezultāti, kā arī organizētas darbnīcas senioriem. To laikā būs iespēja mācīties par dažādām ar klimatu un vidi saistītām tēmām, kā arī izveidot sev daudzreiz lietojamus auduma maisiņus un ūdens pudeles. Kampaņa “Zaļā misija” sadarbībā ar Ventspils dizaina darbnīcu RADE organizēs izbraukuma darbnīcu, kā laikā dalībniekiem būs iespēja darboties radoši. Aktivitāte tiek organizēta ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – tā ne tikai uzlabos dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegs iespēju bez maksas izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par resursu apzinātas izmantošanas nozīmi. Pasākumā piedalīsies Ventspils Senioru aprūpes centra iemītnieki, tomēr aicināti piedalīties arī citi interesenti, rakstot uz e-pasta adresi misija@vatp.lv . Jau iepriekš “Zaļā misija” priecējusi iedzīvotājus ar dažādām aktivitātēm, piemēram, organizējot akciju “Lai vecais top par jauno” un klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”. Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 18 apr., 2024
Trešdien, 17. janvārī, Valmieras novada pašvaldība sadarbībā ar projekta “Circular spaces” partneriem organizēja vebināru “Apritīgas koprades darbnīcas - atslēga uz apritīgu uzņēmējdarbību” 2024. gada Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieki gan no tuvākajām valstīm, gan arī no tālākām, kā piemēram, Apvienotās Karalistes, Lebanonas, Malaizijas un citām. Vebināra virsmērķis bija iepazīstināt dalībniekus ar jēdzienu “koprades darbnīca” (angļu val. – makerspace) un to, kā caur Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular spaces” aktivitātēm ieviesīsim aprites ekonomikas principus šajās darbnīcās un kā izglītosim koprades darbnīcu apmeklētājus. Koprades darbnīcas ir vietas, kurās top prototipi un jaunu uzņēmumu idejas. Svarīgi, lai jau no uzņēmuma darbības sākuma tajā tiktu ieviest aprites ekonomikas principi. Tas ne tikai samazina uzņēmuma ietekmi uz vidi, bet padara to arī konkurētspējīgāku. Arvien vairāk klientu pievērš uzmanību tam, kādus produktus piedāvā uzņēmējs un vai iegādātā prece ir ilgmūžīga, nododama atkārtotai pārstrādei. Projekta īstenošana sniedz iespēju izstrādāt ne tikai konkrētus risinājumus definētajai problēmai, bet arī sadarboties ar citu valstu partneriem Baltijas jūras reģiona ietvaros. Sadarbība ar organizācijām un cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši dažādās jomās, dod iespēju nonākt pie labākajiem risinājumiem, mācīties vienam no otra, kā arī nodot projektā izstrādātos risinājumus plašākai mērķauditorijai. Pēc partneru prezentācijām vebinārs turpinājās ar Pasaules aprites ekonomikas forumā notiekošās diskusijas “Cilvēki – pārmaiņu virzītājspēks” skatīšanos. Diskusijas laikā tika izcelts, cik svarīga ir cilvēku loma aprites ekonomikas ieviešanā. Diskusijas secinājums bija, ka, ja patērētāji būs izglītoti par aprites ekonomiku un tās principiem, tad viņi sāks arī ražotājiem pieprasīt produktus vai pakalpojumus, kas ir izstrādāti pēc šiem principiem. Projekta “Circular spaces” izveidotā mācību programma ir tieši mērķēta, lai cilvēki stiprinātu savas prasmes par aprites ekonomiku gan teorētiski, gan praktiski. Izstrādātā izglītības programma ir pieejama projekta tīmekļvietnē sadaļā “Solutions”. Šobrīd lielākoties dzīvojam pēc lineārās ekonomikas modeļa, kura pamatā ir „paņem, saražo, patērē, izmet” pieeja. Savukārt aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu, atkārtotu izmantošanu, remontu, atjaunošanu un pārstrādi pēc iespējas ilgākā laika periodā. Tādējādi tiek pagarināts produktu aprites cikls. Praksē tas nozīmē līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. Kad pienāk kāda produkta lietošanas laika beigas, tā materiālus pēc iespējas cenšas atgriezt ekonomikā. Tos var lietderīgi izmantot atkal un atkal, tādējādi radot papildu vērtību. Pasākums norisinājās Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Projekta partneri – Valmieras novada pašvaldība, nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Ventspils dizaina darbnīca RADE), Valmieras attīstības aģentūra (Valmieras koprades darbnīca DARE), Kaunas Science and Technology Park, Lithuania Innovation Centre, Creator Makerspace (Norvēģija), Maker (Dānija), Technical University of Applied Sciences Wildau (Vācija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular Economy makerspace” (projekta Nr. #C024) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/circular-spaces. Informāciju sagatavoja: Elizabete Ločmele Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vides komunikācijas projektu vadītāja tālr. 64207150
Atvērt vairāk ziņu
Share by: