Ieklausoties cittautiešos, varam saredzēt viņu pievienoto vērtību arī darba tirgū

2022. gada 25. novembris

Ceturtdien, 24.novembrī, kafejnīcā “Paviljons Ziedoņdārzs” Sabiedrības integrācijas fonda pasākumu kopuma “Kutlūrbrančs” pirmajā dienā pieredzē par dzīvi un darbu Latvijā dalījās cittautieši, norādot, ka savu atšķirību jūt, bet vienlaikus atzīstot, ka dzīvot Latvijā ir skaisti un sabiedrība kļūst arvien atvērtāka.


Cittautiešu pieredze, cenšoties iekļauties Latvijas sabiedrībā un konkurēt darba tirgū, ir tikpat dažāda, cik dažādas ir pašas kultūras. Kādam iejusties izdodas ātrāk, citam tas prasa vairāk laika, un tas atkarīgs gan no paša cittautieša personības iezīmēm, gan sabiedrības attieksmes un atvērtības.


Itālijas latvietis, mūziķis un TV personība Roberto Meloni, stāstot par savu pieredzi, gan latviešus, gan cittautiešus, kas šeit ierodas, aicina cienīt vienam otru un apzināties, ka Latvijā ir, ko darīt un sapņus var piepildīt. Stāstot par iekļaušanos Latvijā, Roberto norādīja: “Esmu šeit jau 21 gadu. Es gribu šeit būt. Es jūtos te ļoti labi. Ja Tu esi labs cilvēks, centīgs, strādīgs, izturies cienīgi pret cilvēkiem un zemi, kur Tu atrodies, Tevi nevar nemīlēt. Jā, varbūt tas aizņems mazliet vairāk laika, bet kad latvieši Tevi pieņem, viņi Tevi mīl un ciena.” Savukārt vēršoties pie cittautiešiem, Roberto aicināja nenosodīt vietējos par to, ka cittautieši varbūt ne uzreiz tiek pieņemti, sakot – mani neņem darbā tāpēc, ka es izskatos savādāk, uzvedos savādāk. “Tas nestrādā! Reizēm, protams, tas tā var būt, bet reizēm mēs vienkārši varam kļūt labāki, zinošāki un tad iegūt darbu, par kuru sapņojam,” ir pārliecināts Meloni.


Kultūras projektu vadītājs un kino kurators Žulijens Nuhums Kulibali atzīst, ka atšķirīgas attieksmes mazināšanos īpaši izjutis, attīstot sevi profesionālajā jomā. Žulijens akcentē, ka: ”Mainījies ir cilvēku dzīvesveids, cilvēkiem ir iespējas nedēļas nogalē būt Eiropas galvaspilsētās, tad pirmdienas dienā pie mammas Saulkrastos un nedēļas vidū kaut kur citur. Šī visa pieredze noteikti padara cilvēkus atvērtākus.”


Komiķis Maksims Trivaškevičs savukārt vairākkārt akcentēja, ka ar stereotipos balstītu attieksmi nereti saskaras tikai sava uzvārda dēļ, paužot pārliecību, ka “joprojām ir tā, ka, ieraugot CV krievu vārdu un uzvārdu, cilvēki pat neizmantotu iespēju aicināt cilvēku uz interviju.”

 

Lektore, izaugsmes un komunikācijas trenere Elaine Brazila – Bērziņa ir no Brazīlijas un Latvijā dzīvo jau 16 gadus. Kā lielāko izaicinājumu, ierodoties Latvijā, Elaine izjutusi valodas barjeru un atzina, ka iejusties un iemācīties valodu palīdzējusi mīlestība pret valsti un cilvēkiem. Vēršoties pie darba devējiem, Elaine aicināja: “Cilvēki ir dažādi, nedrīkst cilvēkiem likt darīt to, kas viņiemnepatīk un kam viņi nav radīti. Darba devējiem ir noteikti jāmāca savas komandas komunicēt ar cilvēkiem. Tas ir būtiski redzams pakalpojumu jomā, skaidri saskatāms, kurš uzņēmums tajā iegulda un kurš nē.”

 

Šī diskusija bija pirmais no “Kultūrbranča” pasākumiem, kas aicina darba devējus apzināties iespējas, ko sniedz darba vide bez etniskajām un kultūratšķirību robežām. Kultūrbranča mērķis ir sniegt darba devējiem iespēju izprast dažādību kultūru un rasu kontekstā, kā arī atpazīt savu individuālo aizspriedumu izcelsmi, kas traucē veidot labvēlīgu mikroklimatu uzņēmumā, atbalstot un iesaistot dažādu etnisko grupu pārstāvjus, cienot citādo un ievērojot pievienoto vērtību. Otrais “Kultūrbranča” posms “Paviljons Ziedoņdārzs” norisināsies 25.novembrī, kad uzņēmēji dalīsies pieredzē par cittautiešu iesaisti Latvijas darba tirgū.

 

Pasākuma ieraksts pieejams Sabiedrības integrācijas fonda Facebook lapā. Pasākumu kopums tiek īstenots Sabiedrības integrācijas fonda kampaņas “Izstāstīt saliedētību” ietvaros.

Citas ziņas

Autors Kristīne Macate 2025. gada 14. aprīlis
Digitālās prasmes jau šodien ir izšķirošas uzņēmumu konkurētspējai. Eiropas Savienība uzsver, ka līdz 2025. gadam aptuveni 90% darbavietu būs nepieciešamas noteikta līmeņa digitālās prasmes. Diemžēl Latvija šobrīd atpaliek, ieņemot 23. vietu ES valstu vidū pēc tehnoloģiju integrācijas uzņēmumos, turklāt ikai 15% Latvijas uzņēmumu piedāvā saviem darbiniekiem apgūt IKT prasmes. KAS IR LIFT? ES Atveseļošanas Fonda līdzfinansēta iniciatīva, ko īsteno RTU Riga Business School sadarbībā ar Latvijas IT klasteri. MĒRĶIS: Nodrošināt Latvijas uzņēmējus ar digitālajām prasmēm, kuras nepieciešamas, lai veicinātu konkurētspēju mūsdienu ekonomikā. De minimis finansējums sedz 100% kursa izmaksu (neskaitot PVN no pilnās cenas); pieejams arī GBER līdzfinansējums. KAS VAR SAŅEMT? Uzņēmumi, kas reģistrēti komercreģistrā, un to darbinieki (izņemot pašnodarbinātos, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus). Uzņēmumi ar nodokļu parādu līdz 150 EUR. Uzņēmumi, kuru pārstāvji nav atzīti par vainīgiem noziedzīgos nodarījumos. Līdzfinansējums nav pieejams uzņēmumiem, kas darbojas neatbalstāmajās nozarēs, piemēram, alkohola ražošanā, nekustamo īpašumu jomā, azartspēlēs, taču ir pieejams finanšu un apdrošināšanas uzņēmumu pārstāvjiem. Kāds ir process?
Business process analyze event, tūrisma un viesmīlības nozare, apmācības, Talsi, Didzis Grāvītis
Autors Signe Kraule 2025. gada 11. aprīlis
Ventspils Augsto tehnoloģiju parks kā Latvijas Digitālā akseleratora Ziemeļkurzemes kontaktpunkts aicina tūrisma un viesmīlības uzņēmumus izmantot iespēju pieteikties apmācībām "Biznesa procesu analīze tūrisma un viesmīlības nozares efektivitātei un digitālo rīku pielietošanai ".
Autors Kristīne Macate 2025. gada 3. aprīlis
Latvijas IT klasteris un Latvijas Digitālais Akselerators organizē konferenci uzņēmējiem “Future Ready 2025”, kas norisināsies šī gada 25. aprīlī Rīgā. Konferences mērķis ir nodrošināt uzņēmējus ar nepieciešamajām prasmēm, lai efektīvi pielāgotos digitālajai transformācijai un pilnvērtīgi izmantotu modernās tehnoloģijas. Pasākumā pulcēsies nozares līderi, valsts pārvaldes pārstāvji un uzņēmēji, lai dalītos pieredzē un zināšanās par digitālās attīstības iespējām un izaicinājumiem. Galvenie runātāji: Sintija Brīzila (Cynthia Breazeal) - MIT Mediju laboratorijas asociētā profesore, sociālās robotikas un mākslīgā intelekta pētniece. Brīzilas vizīte Latvijā notiek, pateicoties BAFF (Baltic-American Freedom Foundation) finansējumam. Zane Čulkstēna - Darba devēja tēla konsultante un SIA “ERDA” īpašniece. Pieredzējusi uzņēmēja ar padziļinātu interesi mākslā, stratēģiskajās konsultācijās un organizāciju attīstībā. K ristaps Banga - Profesionālis ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi. Vada Accenture globālās Space Innovation go-to-market aktivitātes, izstrādājot integrētas stratēģijas, veidojot stratēģiskas partnerības un nodrošinot biznesa inovācijas. Pēc konferences apmeklētājiem būs iespēja izvēlēties divas no piedāvātajām darbnīcām, lai iegūtu praktiskas zināšanas tādās tēmās kā: Mākslīgā intelekta iespējas vadītājiem Mākslīgais intelekts mūsdienīgā projektu vadībā Mākslīgā intelekta instrumenti un drošība Cilvēkvadība pārmaiņās un rezultātu mērīšana Kiberdrošība Organizācijas līmeņa mākslīgā intelekta projekti: idejošana, atlase, sagatavošanās izstrādei un ieviešanai Mastering Change and Uncertainty (seminārs angļu valodā) Pārmaiņu projektu vadība Praktisko darbnīcu cena ir 75 eiro + PVN. Taču uzņēmējiem ir iespēja saņemt 100% de minimis līdzfinasējumu, kas nozīmē, ka jāmaksā būs tikai PVN daļa. Vairāk informācijas par konferenci un pieteikšanos pieejama: https://futureready.lv Pasākums tiek rīkots divu Atveseļošanas fonda projektu “EDIC uzņēmumu digitālo prasmju attīstība" un “Digitālo prasmju attīstība jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībai Latvijas komersantos” ietvaros. Tos finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.
Autors Līna Damberga 2025. gada 28. marts
Sabiedrības integrācijas fonds (turpmāk – SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (turpmāk – VATP) uzsāk izglītojošo pasākumu ciklu jauniešiem un pedagogiem “Solis pretī”. Aktivitāšu mērķis ir rosināt jauniešus aizdomāties par neiecietību savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprast neiecietības sekas un apzināties iespējamos rīcības modeļus. Pirmajiem pasākumiem Ventspilī un Jelgavā iespējams pieteikties līdz 2025. gada 5. aprīlim šeit . SIF projekta ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka 74% jauniešu ir saskārušies ar neiecietību. No tiem 40% to izjutuši paši, 15% redzējuši, kā tiek diskriminēts kāds cits, bet vēl 19% to piedzīvojuši gan paši, gan redzējuši vērstu pret citiem. Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī jauniešu vidū lielākā daļa par piedzīvoto izvēlējušies neziņot ne vecākiem, ne pedagogiem. Savukārt liela daļa to, kuri redzējuši pret citiem vērstu neiecietību vai mobingu, nav iejaukušies un neko nav darījuši, lai upuri aizstāvētu. Tāpat aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par neiecietību digitālajā vidē un jauniešiem ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nav visatļautība un par naida runu ir paredzēta kriminālatbildība.  Pasākumu ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo izglītības iestāžu 10.-12. klasē un profesionālo skolu 1.-4. kursā, un izglītības speciālisti. Katra pasākuma ilgums jauniešiem ir divas dienas, starp kurām viens mēnesis ir individuālo iniciatīvu īstenošanai. Izglītojošo pasākumu cikls tiks uzsākts šī gada aprīlī un notiks visos Latvijas reģionos – Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Pasākumu ciklu vadīs eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības jautājumos darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv
Atvērt vairāk ziņu