eeĢIS.lv – namu apsaimniekotāju rīks ar lielisku potenciālu

2016. gada 14. oktobris

2016. gada 12. oktobrī nodibinājuma “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (VATP) telpās notika reģionāls seminārs, kurā pirmo reizi publikai tika demonstrēts jaunizveidotais interaktīvais rīks, kas atrodams interneta vietnē www.eegis.lv.

Seminārs bija plaši apmeklēts, un tajā piedalījās pārstāvji no piecu pašvaldību - Kuldīgas, Talsu, Saldus, Liepājas un Ventspils pārvaldēm vai organizācijām, kas rūpējas par ēku fonda uzturēšanu vai nodrošina ar siltumenerģiju attiecīgajās pašvaldībās.

Semināra darba kārtībā bija iekļauti ziņojumi gan par pašu projektu, gan par rīku – tā saturu, darbības principiem, kā arī informāciju, kuru var iegūt, analizējot iekļauto termogrāfisko karšu informāciju, ar kuru dalījās gan projekta ieviesēji, gan rīka izstrādātāji SIA “SunĢIS” pārstāvis Pēteris Brūns un Ventspils Augstskolas zinātniece Linda Gulbe. Ar savu pieredzi dalījās projekta partnerorganizācijas IDN Norway pārstāvis Anders Stolan, ļaujot ieskatīties Norvēģijā aizsāktajās energoefektivitāti uzlabojošajās aktivitātēs.

Tomēr nenoliedzami semināra visaizraujošākā daļa bija Liepājas pašvaldības pārstāvja Mārtiņa Tīdena stāstījums par Liepājas lielisko pieredzi ēku siltināšanas un monitoringa jomā, kas kalpotu kā labās prakses piemērs jebkurai citai Latvijas pašvaldībai. To, ka šis ziņojums bija reti sastopams pieredzes un ekspertīzes apvienojums, kas katram semināra dalībniekam būtu īpaši jānovērtē, norādīja arī nākamais runātājs – projekta ietvaros piesaistītais energoefektivitātes eksperts Mikus Miķelsons. Viņš savā ziņojumā, kas būs iekļauts arī projekta gala rezultātā – pētījumā, norādīja uz valstī spēkā esošajā normatīvajā regulējumā atrodamajām kļūdām un nepilnībām, kas, viņaprāt, traucē arī valdības iedalītā Eiropas Savienības atbalsta finansējuma apgūšanas progresu.

Arī dalībnieki aktīvi iesaistījās sarunās un diskusijās ar ziņotājiem, diskusijas turpinot arī ārpus semināra oficiālās daļas. Neoficiālajā daļā dalībnieki tika aicināti apmeklēt Kurzemes Democentra ekspozīciju par klimata pārmaiņām, kas arī ir izveidota EEZ projekta ietvaros.


Minot tikai dažus no eeĢIS piedāvātajiem labumiem, eeĢIS:

  • sniedz visplašāko šobrīd pieejamo ģeogrāfiskas teritorijas vizuālu ilustrāciju, izmantojot termogrāfiskas kartes (pagaidām atšķirīgā izšķirtspēja, ar maksimālo detalizācijas pakāpi 0.25 m uz pikseli) – šāda pārskata pievienotā vērtība ir tas, ka ar vienu ‘pārlidojumu’ tiek fiksēts pilsētas stāvoklis, reģiona vai pat iespējams visas valsts (Latvijas izmēra) stāvoklis vienā dienā. Izmaksas dalot uz vairākām pašvaldībām vai plānošanas reģioniem, ieguvēji ir visi;
  • uzrāda indikatīvas siltumsalas, kas var liecināt par teritoriju ar paaugstinātu temperatūru, salīdzinot ar apkārtējo vidi, un norādīt uz potenciālu SEG izmešu avotu vai arī citu iemeslu paaugstinātas temperatūras fiksācijai (industriālās zonas, aktīva transporta izmantošana u.tml.);
  • vizualizē ēkas jumta konstrukcijas siltumefektivitāti, uzrādot punktus vai reģionus, kur no jumta izdalās normām neatbilstošs karstuma daudzums, kas var liecināt par nepareizu vai nekvalitatīvu materiālu izmantošanu vai būvniecību;
  • ļauj identificēt potenciālus siltuma zudumus ēkās, sniedzot sākotnējo vizuālo ēkas energoefektivitātes novērtējumu;
  • ļauj apkopot ļoti plašu datu klāstu par ēkas vēsturisko attīstību, kategorizējot informāciju par ēkas pamatdatiem, konstrukciju, energodatiem, pievienot pielikumus (attēlus un dokumentus pdf formātā), kā arī apkopot informāciju par ēkas energopatēriņu;
  • ļauj vizuāli identificēt ēkas statusu pēc kontūras krāsas kategorizācijas – vai ēkai ir veikts energoaudita pārskats, vai ēka ir siltināta vai arī ēkas energoefektivitātes uzlabošanai nav veiktas nekādas darbības, kā arī
  • ar grafiku palīdzību ļauj vērot ēkas energopatēriņa sastāvu un izmaiņas laikā.

Izmantojot šī rīka potenciālu, ēku apsaimniekotāji, siltumenerģijas piegādātāji, pilsētu plānotāji, kā arī jebkurš iedzīvotājs spēs:

  • identificēt galvenos CO2 un siltumnīcefekta gāzu (SEG) izmešu avotus;
  • vizuāli fiksēt rūpnieciski neizolētu siltumtrašu atrašanās vietu;
  • labāk plānot pašvaldības un privātā budžeta izlietojumu, piesaistāmās investīcijas, kā arī uzraudzīt veikto siltumnoturības uzlabošanas pasākumu efektivitāti;
  • ievadīt jaunāko informāciju, atlasīt nepieciešamo vēsturisko vai statistisko informāciju, to eksportēt un vizualizēt nepieciešamajā formā, kā arī
  • ēkas īpašniekam, esošam vai potenciālam telpu īrniekam uzzināt par ēkas siltumenerģijas patēriņu un reālām izmaksām, tādā veidā dodot godīgu iespēju pieņemt informētu lēmumu par telpu iegādi vai īri.

Mārtiņš Tīdens , Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas izpilddirektora vietnieks (īpašumu jautājumos) par eeĢIS rīku komentēja šādi:

Šāds rīks ir vienīgais, kas spēj vizuāli parādīt situāciju konkrētā pilsētā, reģionā vai pat visā valstī. To interneta vidē varētu lietot jebkurš, kuram ir interese par siltumenerģijas patēriņa efektivitāti dažādu apsvērumu dēļ - izvērtēt vai savā īpašumā enerģija tiek lietota pietiekami efektīvi, salīdzināt ar citiem īpašumiem, ļoti noderīga informācija, pērkot īpašumu. Savukārt pašvaldības, rūpējoties par gaisa kvalitāti savā teritorijā, šo rīku varētu izmantot teritorijas plānošanā un lēmumu pieņemšanā par resursu novirzīšanu problēmu risināšanai. Īpaši noderīgi būtu, lai spētu šķirot objektus dažādās grupās pēc dažādām pazīmēm.

Manuprāt, rīkam vajadzētu būt savienotam ar Ekonomikas ministrijas pārziņā esošo Būvniecības informācijas sistēmu (BIS), kas sniegtu visplašāko ieskatu teritoriju energoefektivitātē, jo tiktu iekļauti dati par visiem veiktajiem energoauditiem. Arī no finanšu viedokļa efektīvāk būtu datu atjaunošana (aerotermogrāfija) lielā pasūtījumā, nevis daudzos mazos. Katrā ziņā šāds rīks būtu noderīgs ministrijām, pašvaldībām, uzņēmējiem un iedzīvotājiem valstisko un privāto mērķu sasniegšanai un veicinātu izpratni par enerģijas efektīvu izmantošanu, piemēram, dzīvojamās mājas sapulcē par mājas renovāciju.”

Edgars Augustiņš, Saldus novada pašvaldības energopārvaldnieks uzskata, ka: “ Pašvaldībai, kuras mērķis ir ieviest energopārvaldības sistēmu, šis jaunais izstrādātais rīks var kalpot kā ērts darba rīks - sistēma, kurā vienkopus veikt vēsturisko un jauno ēku patēriņu datu reģistrēšanu un analīzi. Ņemot vērā, ka visi dati ir apkopoti vienuviet, mēs varētu salīdzināt ēku īpatnējos siltumenerģijas patēriņus, ērti eksportēt datus pēc konkrētiem atlases kritērijiem, izstrādāt attīstības stratēģiju jeb plānot nākotnes prioritāros darbus. Ja sistēma tiek izstrādāta Kurzemes vai pat valsts ietvaros, redzot kā kaimiņpilsētai iet ar energoefektivitāti, rīks var kalpot kā papildu motivācija pilsētas vadībai. Tā kā mūsdienās gandrīz visi rēķini tiek izsūtīti elektroniskā formātā, iespējams, pilnveidojot rīku, datu importēšana no rēķiniem varētu tikt organizēta automātiski, samazinot kļūdīšanos riskus un ietaupot energopārvaldnieka laiku.”

Aigars Ansbergs, SIA “Nekustamā īpašuma aģentūras “Ventspils Nami”” valdes priekšsēdētājs uzskata: “Kā ēku apsaimniekošanas uzņēmumam šis rīks ir ļoti interesants atklātas informācijas nodrošināšanai mūsu aprūpē esošo ēku iedzīvotājiem, kā arī citiem interesentiem. Šis rīks dotu iespēju iedzīvotājiem izvērtēt savas izmaksas pret citu ēku reālām izmaksām, un pieņemt pareizu lēmumu, piemēram, par nepieciešamību savu ēku siltināt. Ideālā gadījumā šis rīks būtu regulāri jāpapildina ar jaunākajiem ēku aero-termogrāfijas attēliem visai pilsētai, kas sniegtu iedzīvotājiem vizuālu demonstrāciju par ēkas energoefektivitāti. Tomēr vissvarīgākais ir nodrošināt pastāvīgu rīka papildināšanu ar jaunākajiem datiem.”

Kontaktpersona:
Salvis Roga
Nodibinājums „Ventspils Augsto tehnoloģiju parks”
Tel: +371 28663400
E-pasts: salvis.roga@vatp.lv
www.vatp.lv

Projekts Nr. 2/EEZLV02/14/GS/058 tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklātā konkursa "Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām" ietvaros.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 149 657 EUR, kur Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums ir 131 717 EUR, bet pašu līdzfinansējums ir 17 939 EUR.

Projekta mērķis ir izstrādāt stratēģiju Kurzemes reģiona 5 lielāko pilsētu pašvaldībām, lai paaugstinātu pašvaldību zināšanas, kapacitāti un spējas izmantot izmaksu efektīvus sākotnējā energoaudita veikšanas veidus, pielietojot satelītdatus un jaunākās termālās auditēšanas tehnoloģijas.

Citas ziņas

Autors Kristīne Macate 2025. gada 3. jūlijs
Būvniecības nozare kļūst digitāla – vai Jūsu uzņēmums jau izmanto modernās tehnoloģijas? Aicinām būvniecības nozares profesionāļus uz praktisku un iedvesmojošu pasākumu par jaunākajām digitālajām iespējām nozarē: BIM digitālais modelis Digitālās ierīces būvniecības instrumentu klāstā Risinājumi būvtehnikas digitalizācijai Digitālās apmācības Tikšanās ar nozares ekspertiem, praktiski piemēri un tīklošanās pie gardas kafijas un uzkodām. Vietu skaits ierobežots! Info: 22382236; Kristine.macate@vatp.lv PIETEIKŠANĀS → skatīt QR kodu attēlā vai https://forms.gle/E1j6SdU2G23dSneTA
Biznesa procesu analīze analīzes apmācības ar Didzi Grāvīti
Autors Signe Kraule 2025. gada 2. jūlijs
Biznesa procesu analīze analīzes apmācības ar Didzi Grāvīti
Autors Līna Damberga 2025. gada 11. jūnijs
Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” īstenoja izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī”. Tajos piedalījās 52 jaunieši un 16 pedagogi no Ventspils, Liepājas, Kandavas, Ugāles, Jelgavas, Dobeles, Iecavas, Ozolniekiem un Saldus. Pasākumi notika šī gada aprīlī un maijā Ventspilī un Jelgavā un tajos piedalījās 16 līdz 19 gadus veci jaunieši no 9 Kurzemes un Zemgales pilsētām. Aktivitāšu laikā dalībnieki ieguva zināšanas par neiecietības izpausmēm savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprata neiecietības sekas un apguva rīcības modeļus šādu situāciju risināšanai. “Šādas mācības jauniešiem ir ļoti nozīmīgas, jo tās dod iespēju paskatīties no malas uz situāciju savā skolā un dzīvē, iegūt un papildināt zināšanas. Jaunieši īpaši novērtēja interaktīvās metodes, kas ļāva izspēlēt ikdienā ieraudzītas vai pašu piedzīvotas neiecietības situācijas. Īpaši vērtīgi ir tas, ka iniciatīvu īsteno valsts iestāde, sniedzot atbalstu un veidojot iekļaujošu sabiedrību. Daudziem jauniešiem programma bija arī kā sava veida terapija – viņi aktīvi dalījās pieredzē, pārdomāja notikumus, vērtēja sekas un mācījās uzlabot saskarsmes iemaņas,” secina eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa. Vērtējot pasākumus, jaunieši atzīst: “tagad daudz vairāk domāšu, ko es runāju, lai neaizvainotu citus sev apkārt esošos cilvēkus” , tie “atvēra acis par to, cik daudz neiecietības mēs redzam ikdienā” un deva „noderīgas, jaunas zināšanas; stiprināja spēju strādāt komandā ar „svešiem” cilvēkiem, kuri nav mani draugi ikdienā”. Pasākumu laikā tika izmantotas interaktīvas metodes, kas palīdzēja jauniešiem izprast stereotipus veidošanos un neiecietību, ar ko ikdienā saskaras dažādas sabiedrības grupas. Īpašs uzsvars tika likts uz kibervidi, kur neiecietības izpausmes vērojamas īpaši bieži un to ietekme, t.sk., pāraugot no verbālas aizskaršanas līdz fiziskai vardarbībai reālajā dzīvē, var skart ikvienu. Pasākumus vadīja eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Šī gada rudenī izglītojošie pasākumi tiks īstenoti Vidzemes, Latgales un Rīgas reģionos. Pieteikšanās ir iespējama šeit – informācija par konkrētām norises vietām un datumiem tiks nosūtīta uz pieteikumā norādīto e-pasta adresi. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo skolu 10.–12. klasē vai profesionālo skolu 1.–4. kursā, kā arī izglītības speciālisti. Katru pasākumu veido divas savstarpēji saistītas mācību dienas, starp kurām ir mēneša starplaiks, kas paredzēts individuālo aktivitāšu īstenošanai. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv
Autors Kristīne Macate 2025. gada 26. maijs
This is a subtitle for your new post
Atvērt vairāk ziņu