Blog Post

Ventasbalss.lv: No zaļas pļavas līdz augstajām tehnoloģijām

febr. 12, 2015

Ventspils Augsto tehnoloģiju parks ar Brīvostas pārvaldes līdzdalību tika dibināts pirms 10 gadiem. Šogad februārī tas atzīmē 10 gadu jubileju, un atskatoties redzams, ka noiets garš ceļš – no zaļas pļavas Pārventā ar pāris nojaucamiem rezervuāriem līdz interneta maršrutētāju ražošanai elektronikas fabrikā, mobilo telefonu aplikāciju programmēšanai, kā arī Ziemeļeiropā pirmā programmatūras kvalitātes kompetences centra atklāšanai.

Industrija uz palikšanu

Nodibinājuma Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) valdes priekšsēdētājs Ivars Eglājs atgādina, ka, dibinot organizāciju pirms desmit gadiem, galvenais mērķis bija veicināt augsto tehnoloģu nozaru attīstību Ventspilī. Šobrīd pilsētā patiesi ir izveidojusies IT un elektronikas industrija, tā attīstās un ir šeit uz palikšanu. Par to arī vislielākais gandarījums, atklāj Eglājs.

Gan VATP, gan Ventspils brīvostas pārvalde ir realizējusi infrastruktūras un ēku izbūvi uzņēmumiem, kas strādā šajā nozarē. Kādreizējās pļavas vietā ir izveidota viena no labākajām infrastruktūrām Baltijā ar vairākiem neatkarīgiem optisko tīklu un jaudīgiem elektrības pieslēgumiem. Šobrīd Augsto tehnoloģiju parka teritorijā ekspluatācijā ir telpas gandrīz 8000 m2 platībā. Ventspilī darbību ir uzsākuši tādi nozares uzņēmumi kā TestDevLab , Ventspils Elektronikas fabrika , EuroLCDs , programmatūras testēšanas laboratorija Squalio un daudzi citi. Šogad plānots ēku platību dubultot.

Arī Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks, Mārketinga un attīstības nodaļas vadītājs Igors Udodovs ir viens no tiem, kurš pirms desmit gadiem piedalījās VATP dibināšanā un palicis uzticīgs idejai – attīstīt Ventspilī nozares, kas rada augstu pievienoto vērtību un nodrošina labas darba vietas ventspilniekiem. Pamats plānam ostas pilsētai piesaistīt IKT un elektronikas nozares uzņēmumus bija tieši Brīvostas pārvaldes starptautiskiem ekspertiem pasūtīts pētījums, kurā līdztekus jau Ventspilī tradicionālām nozarēm – transportam un loģistikai – bija ieteikums pievērsties vietējās kravu bāzes attīstībai, t.i., ražojošo uzņēmumu piesaistei darbam pie­ostas industriālajā zonā metālapstrādes, mašīnbūves, ķīmiskās rūpniecības, kā arī perspektīvajās IKT un elektronikas nozarēs.

Jāpiebilst, ka ciešā sadarbībā Ventspils brīvostas pārvaldei, pilsētas domei, kā arī VATP speciālistiem izdevies vienlaikus veicināt arī citu iepriekš minēto nozaru uzņēmumu ienākšanu Ventspilī. Kā spilgtākie piemēri jāmin Malmar Sheet Metal , Bucher Municipal , Ventspils metināšanas rūpnīca , Ventspils Andren.

Rezultātā pilsētā ir radītas darba vietas, kādu nebija pirms 10 gadiem, un ir apgūti jauni eksporta tirgi Ventspilī tapušai produkcijai. Tā tiek sūtīta uz Zviedriju, Vāciju, Apvienoto Karalisti, ASV un citviet.

Jāpiebilst, ka vēl viens no būtiskiem nodibinājuma darbības virzieniem ir atbalsts jaunajiem uzņēmumiem, un desmit darbības gadu laikā biznesa inkubatorus ir izdevies izveidoti visās Kurzemes lielākajās pilsētās. Tajos uzņēmēji ne vien saņem padomu, finansējumu darbības sākšanai un tirgus apgūšanai, bet arī strādā pie jaunu produktu izstrādes.

Ambiciozi, bet iespējami

Eiropā šajās nozarēs strādājošajiem ir būtiski lielākas algas nekā citās rūpniecības vai pakalpojumu nozarēs, un 10 gadu laikā šajā aspektā nekas daudz nav mainījies. Atalgojuma atšķirība starp augsto tehnoloģiju darbavietām un tādām nozarēm kā tekstilrūpniecība vai ādas izstrādājumu ražošana ir vēl vairāk pieaugusi. «Manuprāt, labi apmaksātas darba vietas pilsētai ar rītdienu piestāv ,» uzskata Eglājs un atklāj, ka tas viņu pirms desmit gadiem mudinājis iestāties par šīs nozares attīstību.

Viņš atceras, ka toreiz galvenais jautājums visiem bija: vai tas vispār ir reāli? «Mēģināju reklamēt Somijas ostas pilsētu Oulu kā pozitīvo piemēru, kas ir diversificējusi savu ekonomiku un kļuvusi par IT un elektronikas izglītības, zinātnes un rūpniecības centru, un, par laimi, atradu daudzas dzirdīgas ausis,» stāsta VATP valdes priekšsēdētājs. Taču bez pilsētas domes, Ventspils Augstskolas, Brīvostas pārvaldes un Ventspils Tehnikuma vadības un speciālistu, kā arī uzņēmēju iesaistes visas šīs idejas vēl joprojām būtu tikai teorija.

Ar skatu uz Visumu

Tāpat vēl pirms desmit gadiem daudziem kā kosmoss izklausījās tas, ko VATP speciālisti sadarbībā ar Ventspils Augstskolu stāstīja par nepieciešamību iesaistīties arī kosmosa industrijā. Tomēr šodien arī šajā jomā pārliecināmies par tālredzību – Ventspils Augstskolas IT un elektronikas studenti ir tie, kuriem ir iespēja specializēties šajā – pasaulē vienu no vislabāk apmaksāto darba vietu – nozarē. Kopš 2009. gada VATP ir arī mājvieta Kosmosa tehnoloģiju un pakalpojumu klastera administrācijas birojam, kas ikdienā koordinē vairāk nekā 60 klastera partneru savstarpējo komunikāciju un aktīvi iesaistās kosmosa tehnoloģiju popularizēšanā Latvijā. Klasteris ir arī iniciators jauniešu konkursam Mums pieder debesis , kas kopumā nu jau 15 Latvijas pārstāvjiem devis iespēju piedalīties starptautiskajā kosmosa nometnē ASV.

Izziņas procesam jābūt saistošam

Lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību, nedrīkst aizmirst pašus pamatus. Lai kāda nozare varētu attīstīties, pastāvēt, jaunatnē jārada interese par to, jāmotivē apgūt tās specialitātes, zināšanas, kas tajā nepieciešamas. Arī šo aspektu VATP nav atstājis novārtā. 2012. gadā ar mērķi sniegt zināšanas apmeklētājiem par tehnoloģiju pasauli un ar interaktīvo ekspozīciju palīdzību rosināt jauniešu un citu apmeklētāju interesi par šīm tēmām tika radīts Kurzemes Democentrs. Pērn Kurzemes Democentram tika piešķirts zinātnes un tehnoloģiju muzeja statuss. «Pie mums regulāri brauc vizītēs skolēnu grupas, lai redzētu un saprastu, ko nozīmē elektronika, IT un citas tehnoloģijas. Centru apmeklē kā ģimenes, tā arī uzņēmēji, Latvijas un ārvalstu delegācijas,» stāsta Eglājs.

Viens no populārākajiem eksponātiem ir iespēja virtuāli nofotografēties dažādos tērpos vai ar dažādām prominentām personām. «Gan mums pašiem, gan mūsu viesiem šī iespēja ir sagādājusi daudzus jautrus brīžus. Piemēram, vairāki Latvijas ministri pie mums ir fotografējušies kā kosmonauti. Jauniešiem ļoti patīk virtuāli nofotografēties ar mūsu pilsētas mēru Aivaru Lembergu. Jaunietēm savukārt patīk iejusties Keitas Midltones lomā un saņemt savā īpašumā bildi, kurā redzama kāzu kleitā kopā ar princi Viljamu. Kā jau augsto tehnoloģiju parkam pienākas, pie mums virtuālajā vidē notiek lietas, par kurām iepriekš varēja tikai sapņot,» smejas VATP valdes priekšsēdētājs.

Bez kvalificētiem speciālistiem šeit nebūtu arī attiecīgās industrijas uzņēmumu. Tāpēc kā būtiskākie projekti, kuru izstrādē ir piedalījušies VATP speciālisti, jāpiemin arī IT un elektronikas studiju programmu izveide un vēlāk arī pilnveidošana Ventspils Augstskolā un Ventspils Tehnikumā, kā arī inženierzinātņu institūta izveide pilsētā.

Kodols nemainīgs

VATP pirmie trīs darbinieki 2005. gada februārī bija Ivars Eglājs, Igors Udodovs un Natālija Nudga. Natālija aizvien palikusi uzticīga komandai un mērķim un šobrīd vada VATP Biznesa inkubatoru. Arī Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks un VATP valdes loceklis Igors Udodovs aizvien līdzdarbojas VATP prioritāro nozaru attīstībā. Savukārt Ivars Eglājs joprojām ir VATP valdes priekšsēdētājs. Mainījies vien fakts, ka Ventspilī vairs nav tikai viņa darbs, bet arī mājas un ģimene.

Starp esošajiem un bijušajiem VATP kolēģiem ar lielāko pieredzi jāpiemin arī Salvis Roga. Viņš ilgstoši vadīja Biznesa inkubatoru, līdz ar to viņa pieredzi un zināšanas darbā ar uzņēmējiem novērtēja arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, aicinot Rogu vadīt kameras filiāli Ventspilī. Tomēr Roga aizvien ir arī VATP valdes loceklis. Tāpat jāpiemin Dana Reizniece-Ozola, kura šobrīd ir ekonomikas ministre. Viens no pirmajiem darbiniekiem ir arī Varis Broks – VATP attīstības projektu vadītājs un tehnoloģiju parka uzņēmumu labā roka saimnieciskajos jautājumos.

Citas ziņas

Autors Līna Indriksone 30 apr., 2024
Šodien, 30. aprīlī, vairāk nekā 50 aprūpes centra seniori un pārstāvji piedalījās kampaņas pasākumā, kas bija veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Par “Zaļā misija” rezultātiem pastāstīja kampaņas pārstāvji, bet darbnīcas ar projekta finansiālu atbalstu nodrošināja Ventspils dizaina darbnīca RADE. Darbnīcu laikā ikvienam pasākuma dalībniekam bija iespējams sev izveidot personalizētu auduma maisiņu un ūdens pudeli. Aktivitātes organizētas ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – ne tikai lai uzlabotu dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegtu iespēju izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par vides aizsardzības nozīmi. Kampaņa “Zaļā misija” aktivitātēs šo gadu laikā iesaistījusi dažādu vecuma grupu pārstāvjus, tomēr lielākoties tie bijuši bērni, jaunieši un pieaugušie. Tieši tāpēc tika saskatīta nepieciešamība iesaistīt arī seniorus, gan sniedzot zināšanas par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem, gan sagādājot pozitīvas emocijas un praktisku darbošanos. Pasākuma laikā tika popularizētas kampaņas ietvaros īstenotās aktivitātes, piemēram klimata nodarbības, klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”, kā arī akcija “Lai vecais top par jauno”. Kampaņas ietvaros izveidoti arī 400 izglītojoši komplekti, kas izdalīti skolām. Komplektos iekļauta izglītojoša informācija par apģērbu atjaunošanas iespējām, kā arī viss nepieciešamais, lai skolas un mājas apstākļos būtu iespējams apdrukāt apģērbu termodrukas tehnikā. Saņemtas ļoti pozitīvas atsauksmes no skolām! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 29 apr., 2024
Pagājuši trīs gadi kopš Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) sadarbībā ar Norvēģijas partneri International Development Norway (IDN) īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu, kā laikā iedzīvotāji dažādos veidos informēti par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Kampaņas ietvaros organizēti izglītojoši pasākumi un veidoti informatīvi materiāli.  Norvēģijas pieredze kampaņas “Zaļā misija” īstenošanai bija ļoti noderīga un pat nepieciešama: “Klimata pārmaiņas un vides jautājumi Norvēģijai ir svarīgs temats valstiskā un arī starptautiskā līmenī. Esam priecīgi dalīties ar savu pieredzi ar Latvijas pārstāvjiem, kopīgi īstenojot kampaņu un sniedzot ieskatu mūsu valstī īstenotajās aktivitātēs, lai līdzīgas darbības varētu pielāgot un īstenot arī Latvijā,” IDN izpilddirektors Anders Stølan par dalību kampaņas organizēšanā. Norvēģijā izglītošana par cilvēces ietekmi uz klimata pārmaiņām notiek jau no mazotnes – skolēni piedalās ražas novākšanā un dabas resursu izmantošanā, un apspriež resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Klimata zinības caurvij dažādus mācību priekšmetus, piemēram, sociālās zinības, ētiku, reliģiju un veselības mācību, atspoguļojot klimata pārmaiņas sociālās, ekonomiskās un vides kontekstā. Skolotāji mācību saturu veido paši, tādā veidā radot pozitīvu augsni bērnu attīstībai. Atbildība par klimata pārmaiņām negulstas tikai uz izglītības sistēmas pleciem – ir novērojama liela sociālā iesaiste norvēģu vidū. Vecāki piedalās bērnu izglītošanā un veic brīvprātīgo darbu gan skolās, gan citās sabiedriskās aktivitātēs. Norvēģijas valsts iestādes ievieš risinājumus, kas samazina privāto transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinējiem izmantošanu, sniedzot atbalstu elektroauto iegādei. Oslo centrā privātajiem transportlīdzekļiem ir ierobežotas parkošanās iespējas, bet pilsētas infrastruktūra ir tik attīstīta, ka lielai daļai tās iedzīvotāju nemaz nav vajadzība pēc privātā transportlīdzekļa izmantošanas. Liela daļa sabiedriskā transporta – gan sauszemes, gan ūdens – darbināmi ar elektrību. Kampaņas “Zaļā misija” ietvaros radīts interaktīvs mācību saturs, radošas darbnīcas un digitālie rīki klimata jautājumu apguvei. Divu gadu laikā aizvadītas vairāk nekā 70 nodarbības, kurās piedalījušies vairāk nekā 1200 skolēni. Sabiedrības izglītošanas nolūkos sadarbībā ar vides organizācijām īstenotas arī informatīvās kampaņas sociālajos medijos un citos plašsaziņas līdzekļos. Klimata darbnīcās, apgūstot ilgtspējīgu resursu izmantošanu un saņemot iespēju apdrukāt ilgtspējīgu ūdens pudeli, termokrūzi un auduma maisiņu, iesaistījušies turpat 200 dalībnieki, savukārt vairāk nekā 700 dalībnieki apmeklējuši pop-up izbraukuma klimata darbnīcas Ventspils valspilsētā un novadā. Klimata nodarbības un darbnīcas īstenotas ar VATP esošās dizaina darbnīcas RADE un Nākotnes klases iesaisti. Kampaņas “Zaļā misija” un projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” īstenošana noslēgsies 2024. gada 30. aprīlī, tomēr iegūtās zināšanas paliks un sniegs iedvesmu organizēt citas aktivitātes nākotnē, lai veidotu zaļāku nākotni! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 23 apr., 2024
Otrdien, 30. aprīlī, no plkst. 10.00 līdz 12.00 notiks pasākums, kas veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Pasākuma laikā tiks popularizēti kampaņas rezultāti, kā arī organizētas darbnīcas senioriem. To laikā būs iespēja mācīties par dažādām ar klimatu un vidi saistītām tēmām, kā arī izveidot sev daudzreiz lietojamus auduma maisiņus un ūdens pudeles. Kampaņa “Zaļā misija” sadarbībā ar Ventspils dizaina darbnīcu RADE organizēs izbraukuma darbnīcu, kā laikā dalībniekiem būs iespēja darboties radoši. Aktivitāte tiek organizēta ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – tā ne tikai uzlabos dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegs iespēju bez maksas izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par resursu apzinātas izmantošanas nozīmi. Pasākumā piedalīsies Ventspils Senioru aprūpes centra iemītnieki, tomēr aicināti piedalīties arī citi interesenti, rakstot uz e-pasta adresi misija@vatp.lv . Jau iepriekš “Zaļā misija” priecējusi iedzīvotājus ar dažādām aktivitātēm, piemēram, organizējot akciju “Lai vecais top par jauno” un klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”. Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 18 apr., 2024
Trešdien, 17. janvārī, Valmieras novada pašvaldība sadarbībā ar projekta “Circular spaces” partneriem organizēja vebināru “Apritīgas koprades darbnīcas - atslēga uz apritīgu uzņēmējdarbību” 2024. gada Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieki gan no tuvākajām valstīm, gan arī no tālākām, kā piemēram, Apvienotās Karalistes, Lebanonas, Malaizijas un citām. Vebināra virsmērķis bija iepazīstināt dalībniekus ar jēdzienu “koprades darbnīca” (angļu val. – makerspace) un to, kā caur Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular spaces” aktivitātēm ieviesīsim aprites ekonomikas principus šajās darbnīcās un kā izglītosim koprades darbnīcu apmeklētājus. Koprades darbnīcas ir vietas, kurās top prototipi un jaunu uzņēmumu idejas. Svarīgi, lai jau no uzņēmuma darbības sākuma tajā tiktu ieviest aprites ekonomikas principi. Tas ne tikai samazina uzņēmuma ietekmi uz vidi, bet padara to arī konkurētspējīgāku. Arvien vairāk klientu pievērš uzmanību tam, kādus produktus piedāvā uzņēmējs un vai iegādātā prece ir ilgmūžīga, nododama atkārtotai pārstrādei. Projekta īstenošana sniedz iespēju izstrādāt ne tikai konkrētus risinājumus definētajai problēmai, bet arī sadarboties ar citu valstu partneriem Baltijas jūras reģiona ietvaros. Sadarbība ar organizācijām un cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši dažādās jomās, dod iespēju nonākt pie labākajiem risinājumiem, mācīties vienam no otra, kā arī nodot projektā izstrādātos risinājumus plašākai mērķauditorijai. Pēc partneru prezentācijām vebinārs turpinājās ar Pasaules aprites ekonomikas forumā notiekošās diskusijas “Cilvēki – pārmaiņu virzītājspēks” skatīšanos. Diskusijas laikā tika izcelts, cik svarīga ir cilvēku loma aprites ekonomikas ieviešanā. Diskusijas secinājums bija, ka, ja patērētāji būs izglītoti par aprites ekonomiku un tās principiem, tad viņi sāks arī ražotājiem pieprasīt produktus vai pakalpojumus, kas ir izstrādāti pēc šiem principiem. Projekta “Circular spaces” izveidotā mācību programma ir tieši mērķēta, lai cilvēki stiprinātu savas prasmes par aprites ekonomiku gan teorētiski, gan praktiski. Izstrādātā izglītības programma ir pieejama projekta tīmekļvietnē sadaļā “Solutions”. Šobrīd lielākoties dzīvojam pēc lineārās ekonomikas modeļa, kura pamatā ir „paņem, saražo, patērē, izmet” pieeja. Savukārt aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu, atkārtotu izmantošanu, remontu, atjaunošanu un pārstrādi pēc iespējas ilgākā laika periodā. Tādējādi tiek pagarināts produktu aprites cikls. Praksē tas nozīmē līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. Kad pienāk kāda produkta lietošanas laika beigas, tā materiālus pēc iespējas cenšas atgriezt ekonomikā. Tos var lietderīgi izmantot atkal un atkal, tādējādi radot papildu vērtību. Pasākums norisinājās Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Projekta partneri – Valmieras novada pašvaldība, nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Ventspils dizaina darbnīca RADE), Valmieras attīstības aģentūra (Valmieras koprades darbnīca DARE), Kaunas Science and Technology Park, Lithuania Innovation Centre, Creator Makerspace (Norvēģija), Maker (Dānija), Technical University of Applied Sciences Wildau (Vācija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular Economy makerspace” (projekta Nr. #C024) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/circular-spaces. Informāciju sagatavoja: Elizabete Ločmele Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vides komunikācijas projektu vadītāja tālr. 64207150
Atvērt vairāk ziņu
Share by: