Blog Post

Projekta "Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas" jaunumi #4

apr. 27, 2021
startinventspils.lv - mājaslapa investoru piesaistei Ventspils pilsētā
No šā gada februāra pieejama jauna interneta mājaslapa startinventspils.lv. Tā izstrādāta ar mērķi, lai iepazīstinātu ārvalstu investorus ar iespējām un atbalstu tieši IKT nozarē Ventspils pilsētā. Lietotājiem pārskatāmā veidā tiek sniegta informācija par pilsētu, galvenajām tās vērtībām, aktuālajiem IKT nozares virzieniem.

Mājaslapā pieejama visa aktuālā informācija, kas nepieciešama IKT uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem. Kā prioritārie IKT nozares pamatvirzieni mājaslapā izdalīti – kosmosa tehnoloģijas, mākslīgais intelekts, izglītības tehnoloģijas un virtuālā realitāte/spēles. Virzienu izvēle balstīta uz šobrīd pilsētā jau izveidoto IKT uzņēmumu un iestāžu kopienu, IKT nozares tendencēm pasaulē. Uzzināt vairāk.

Inovāciju atbalsta programmā ZĪLE finansējums piešķirts sešiem projektiem

24. februārī norisinājās projektu pieteikumu vērtēšana inovāciju atbalsta programmā “Zīle”. Šogad saņemti 18 pieteikumi, no kuriem komisija lēma atbalstīt sešus biznesa inovāciju projektus. “Zīle” ir četru pašvaldību – Valmieras pilsētas, Kocēnu, Burtnieku, Beverīnas novadu – kopēja inovāciju atbalsta programma, kas atbalstu uzņēmējiem piešķir jau ceturto gadu. Kopējais atbalsta programmas budžets 2021. gadā ir nedaudz vairāk kā 37 tūkstoši eiro. Uzzināt vairāk.


NextGen partneri piedalās LTRK rīkotajā pasākumā "Kurzemes uzņēmēju dienās 2021"

Šī gada 8. un 9. aprīlī ERAF iniciatīvas Pilsētu inovatīvās darbības projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” Ventspils pilsētas partneri (Ventspils pilsētas dome, Ventspils Augstskola, Ventspils Tehnikums, Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, SIA Aspired) LTRK pasākuma ietvaros dalījās ar līdz šim projektā realizētajām aktivitātēm.


Ventspils pilsētas domes Ekonomikas nodaļas projekta vadītāja Laura Čodere informēja par projektu, kurā iesaistījušās divas pilsētas - Ventspils un Valmiera (kopā 10 partneri) norādot, ka Ventspils vienmēr ir bijusi atvērta jaunām un inovatīvām idejām. Laura Čodere uzsvēra, ka šāds projekts ļauj pilsētām testēt un pārbaudīt praksē vēl līdz šim nepieradinātas, inovatīvas idejas. Galvenais projekta mērķis ir jaunu darba vietu radīšana, cilvēkresursu piesaiste, dažādu jaunu izglītības tehnoloģiju ieviešana un testēšana, kā arī investoru piesaiste. Uzzināt vairāk.


Uzņēmēji aicināti iepazīt 10 inovāciju tipus

24. februārī Vidzemes inovāciju nedēļā norisinājās tiešsaistes informatīvais seminārs “10 inovāciju tipi uzņēmējiem”. Ikvienam interesentam bija iespēja iepazīties ar 10 inovāciju tipiem un to pielietošanas taktikām. Seminārs līdz šim ieguvis teju 300 skatījumu.


“Pēdējā desmitgadē izpratne par inovāciju ir būtiski transformējusies. Tā vairs nav tikai izgudrojums vai kas radikāli jauns, bet gan esošo tehnoloģisko un citu risinājumu izmantošana un eleganta integrēšana biznesā,” norāda Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja.


Semināra pirmajā daļā I. Eglāja iepazīstināja ar 10 inovāciju tipiem un iespējām tos efektīvi ieviest sava biznesa izaugsmē.
Otrajā daļā ar praktiskiem pieredzes stāstiem inovāciju ieviešanā dalījās uzņēmēji Igors Zinkevičs, SIA “DAUPRO” valdes priekšsēdētājs, un Roberts Vanadziņš, SIA “PRINTO” projektu vadītājs.
Uzzināt vairāk.
Aicinām semināru noskatīties šeit: 
https://youtu.be/DyPJdRgvIpo


Ventspils Augsto tehnoloģiju parks ir uzsācis vēl nebijušu pārkvalificēto personu apmācību ciklu

Šī gada 19. aprīlī uzsākta vēl nebijusi atbalsta programma dalībniekiem, kas iepriekš apguvuši kādu no projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas“ ietvaros organizētajiem profesionālās pārkvalificēšanās kursiem un kuriem nepieciešams atbalsts un papildu zināšanas veiksmīgākiem darba meklējumiem. Kursu laikā dalībniekiem tiek sniegtas zināšanas un mentorings, lai tie uzsāktu darbu kādā no informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) profesiju amatiem.


Dalībniekus apmāca un konsultē personāla atlases uzņēmuma DarbaGuru rekrutiere un personāla atlases speciāliste Aija Tašmane un personāla atlases projektu vadītāja Inese Sila. “Mēs zinām, ka varam palīdzēt ikvienai pārkvalificētai personai nokļūt savā sapņu IKT darbā, tomēr karjeras izaugsme un attīstība ir katra paša ziņā un spēkos. Viss atkarīgs no tā, cik katrs personīgi spēj izmantot dotās iespējas,” par darbu ar dalībniekiem saka Inese Sila. Uzzināt vairāk.


DARE demo diena - iespēja attālināti ieskatīties modernā koprades darbnīcā un uzzināt par 3D druku no jomas profesionāļa

25. februārī Vidzemes Inovāciju nedēļas ietvaros notika pasākums “DARE demo diena”. Tiešsaistē Valmieras Koprades darbnīcas DARE devās interaktīvā tūrē, lai iepazīstinātu skatītājus ar ikdienas darba procesu, telpām un iekārtām, kā arī darbības virzieniem un pakalpojumiem.


Pasākuma laikā darbnīcas vadītāja stāstīja par izaicinājumiem ar kādiem DARE saskārusies savā pirmajā darbības gadā, par to, kas jau ir sasniegts un par to, kas vēl plānots. Ikvienam interesentam bija iespējams uzzināt par tehnoloģiskām un radošām iespējām DARĒ uz vietas un attālināti.
Kā eksperts pasākumā piedalījās 3D drukas entuziasts un tehnoloģiju profesionālis – Kaspars Urbāns no uzņēmuma SIA EchoTech. Būdams liels entuziasts inovatīvu tehnoloģiju jomā, Kaspars integrējis 3D printerus arī savā uzņēmumā. Viņš stāstīja par to kā 3D printeri palīdz viņa darbā, ko ar tiem iespējams izveidot un kā tos integrēt biznesā.
Uzzināt vairāk.


Pieejami Ventspils prototipēšanas darbnīcas pakalpojumi

Nodibinājums "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" sadarbībā ar SIA "Aspired" 2020. gada oktobrī Ventspilī atklāja prototipēšanas darbnīcu, kuras pakalpojumi šobrīd pieejami visiem iedzīvotājiem, studentiem, jaunizveidotiem uzņēmumiem un citiem entuziastiem. Prototipēšanas darbnīcas mērķis ir veicināt jaunu produktu izstrādi, ražošanu un uzņēmējdarbības attīstību, tajā skaitā, izglītības tehnoloģiju jomā. Ņemot vērā to, ka tā šobrīd tiek testēta, pakalpojumi līdz 2021. gada oktobrim pieejami bez maksas.


Prototipēšanas darbnīcā iespējams saņemt tehniskās konsultācijas prototipu un detaļu izstrādē un ražošanā, tajā skaitā detaļu 3D modeļu izstrādē, kā arī detaļu un prototipu izgatavošanu. Uzzināt vairāk.


Meklē inovācijas izglītībā un apgūst jaunas darba metodes

26. februārī Vidzemes Inovāciju nedēļā notika vebinārs “Inovācijas izglītībā – efektīvas e-nodarbības formula”. Vebināra tiešraidē piedalījās 207 dalībnieki no visas Latvijas. Starp tiem bija pedagogi, izglītības iestāžu un izglītības pārvalžu darbinieki, kā arī citi interesenti, kuri ikdienā strādā attālināti un kurus skāruši tiešsaistes nodarbību vai pasākumu organizatoriskie un tehnoloģiskie izaicinājumi. Pasākums guva plašu rezonansi un pozitīvas atsauksmes gan no dalībnieku, gan no ekspertu puses.


Par vebināru stāsta Valmieras Attīstības aģentūras karjeras un izglītības projektu vadītāja  Inna Purmale : “ Vebinārā runājām par to, kā neapjukt un noorientēties plašajā izglītības tehnoloģiju piedāvājumā un kā atrast sev piemērotāko risinājumu. Eksperti dalījās savā pieredzē par to, kā tiešsaistes mācību procesā justies pārliecinoši, sasniegt rezultātu un nodrošināt pozitīvas emocijas sev un skolēniem. ” Uzzināt vairāk.


Jauno iedzīvotāju kontaktpunkta LIVIN pārstāve Ina Servuta piedalījās sociālā medija KOPĀ veidotajā tiešsaistes sarunā par atgriešanās iespējām Ventspilī.

Ārvalstīs dzīvojošie latvieši tika iepazīstināti ar konsultanta atbalstu speciālistiem un viņu ģimenēm, pārceļoties uz dzīvi Ventspilī. Liels informatīvais uzsvars tika likts arī uz izveidotās mājas lapas www.livinventspils.lv saturu, kur apkopota visa informācija topošajiem un jaunajiem ventspilniekiem. Uzzināt vairāk. Iespēja noskatīties sarunu ir iespējas šeit: https://fb.watch/41V5XHbfoL/


Demo stunda "3D virtuālā ala izglītībā un uzņēmējdarbībā” Digitālās nedēļas ietvaros

24.martā Valmieras tehnikums organizēja attālināto demo stundu "3D virtuālā ala izglītībā un uzņēmējdarbībā". Šīs stundas laikā interesentiem no visas Latvijas bija iespēja uzzināt, ka virtuālā ala ir četru plakņu telpiskās apmācības telpa, kas ļauj radīt reāla izmēra vizualizācijas. Ikviens, kurš veido automatizētas iekārtas modeļus vai virtuālās vides, saturu integrējot un apstrādājot 3D virtuālajā alā, var simulēt un pārbaudīt objekta funkcionalitāti, kā arī dizainu un detaļu saderību. Valmieras tehnikums dalījās, kā to izmanto izglītības procesā un dalījās idejās, kā šo tehnoloģiju iespējams izmantot uzņēmējdarbībā. Uzzināt vairāk.


Ventspils Augstskolas studenti izstrādā gudro putnu barotavu, uzsākot projektu “Putnu skola”

Ventspils Augstskolas (VeA) Inženierzinātņu laboratorijas darbinieki un IT fakultātes studenti ir noslēguši darbu pie gudrās putnu barotavas, kas 25. februārī uzstādīta Ventspils 2. pamatskolā. Putnu barotava ir aprīkota ar kameru un interneta pieslēgumu, sniedzot iespēju skolēniem un citiem interesentiem novērot putnu daudzveidību tiešraidē vietnē   putni.venta.lv . Šis ir pirmais solis aktivitātē “Putnu skola”, kuras mērķis ir pētniecību skolās un nākotnē arī bērnudārzos padarīt vizuāli uztveramu un tādējādi labāk izprotamu procesu.

Putnu barotavas detaļas ir izgatavotas VeA laboratorijās, pateicoties projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas/ Next Generation Micro Cities of Europe (Nr. UIA03-250)” finansētajiem jaunieguvumiem, proti, lāzergriezējam, kas ļauj baratovai nepieciešamās detaļas izgriezt ar milimetra precizitāti, kā arī kamerām un mikroshēmām, kas ļauj gudrajai puntu barotavai funkcionēt.


Minētā projekta vadītāja VeA Maija Cēbere uzsver: “Šīs aktivitātes mērķis ir parādīt skolēniem, ka zināšanas IT un citās STEM zinātnēs var palīdzēt uzzināt vairāk arī par citām mūsu apkārtnes lietām vai parādībām, šajā gadījumā, dzīvo dabu. Turklāt, šodien visi saprotam, ka mācību darbs vairs nav iedomājams bez inovatīviem un digitāliem mācību risinājumiem, un VeA ar šo aktivitāti nodemonstrē, ka augstskola spēj veiksmīgi stāties pretim šim izaicinājumam”. Uzzināt vairāk.


Īstenoti atbalsta programmas “Zīle” projekti

Jau trešo gadu Valmieras pilsētas, Beverīnas, Burtnieku un Kocēnu novadu uzņēmēji īsteno projektus, saņemot programmas “Zīle” atbalstu. Programmas mērķis ir veicināt jaunu produktu un inovāciju izstrādi, jaunu tehnoloģisku uzņēmumu veidošanos, kā arī stiprināt esošos uzņēmumus. Aicinām iepazīties ar pieciem 2020. gadā īstenotajiem projektiem.


Uzzini variāk par realizētajiem projektiem - bērnu kartona mājiņu izstrāde; samu pievilināšanas e-ierīce; kompakta izmēra krāsns iegāde; iekšējo un pārdošanas procesu optimizācija; jaunas produktu līnijas izveide. Uzzināt vairāk.


Ventspils Tehnikums dalās pieredzē ar Rīgas Tehnisko universitāti

24. februārī Ventspils Tehnikumā noritēja attālināta pieredzes apmaiņas tikšanās ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnisko grupu.


Tikšanās galvenais mērķis bija iepazīstināt RTU kolēģus ar jaunizveidoto virtuālo realitātes (VR) klasi - demonstrējot tās iespējas mācību procesā, daloties pieredzē par mācībspēku apmācību jauno tehnoloģiju lietošanā, tehnoloģiju praktisko pielietojamību, kā arī interesi gan no audzēkņu, gan pedagogu puses.

RTU pārstāvji vēlējās izzināt mūsu pieredzi un līdz šim izdarītos secinājumus, lai arī savā izglītības iestādē varētu turpināt attīstīties tieši šāda veida izglītības tehnoloģiju jomā. Uzzināt vairāk.


Valmieras koprades darbnīca DARE – meikeru kopienas centrālais punkts

Valmieras koprades darbnīca DARE šogad nosvinēja pirmo dzimšanas dienu. Ir apritējis viens gads, kopš DARE 2020. gada 28. februārī vēra savas durvis ikvienam interesentam un sniedza iespēju bez papildu maksas izmantot modernas iekārtas, instrumentus, mājīgas telpas un tehnisko atbalstu. Tāpat kā daudzi citi, šī gada laikā DARE ir saskārusies ar virkni izaicinājumiem, taču pirmais gads ir nesis arī daudz prieka, pozitīvu emociju un gandarījuma par paveikto. Jaunam gadam iesākoties, satikāmies ar koprades darbnīcas DARE vadītāju Kristiānu Līdaku, lai atskatītos uz 2020. gadu un paraudzītos uz 2021. gadu. Uzzināt vairāk.


Kā būt efektīvam tehnikuma pedagogam 21. gadsimtā?

Pedagogs – tas ir prestižs. Pedagogs divas reizes nemēdz atkārtoties. Pedagogs – tas prasa augstu profesionālu un cilvēcisku sagatavotību, īpaši šobrīd, COVID-19 ierobežojumu apstākļos, kad ar izaicinājumiem ir jātiek galā attālināti!


Trenera Kārļa Apkalna vadībā Valmieras tehnikuma, Smiltenes tehnikuma, Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikuma, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas pedagogi sešu attālināto lekciju cikla laikā apguva teorētiskās zināšanas, praktiskos vingrinājumus, kā arī iepazinās ar instrumentiem, ko izmantot ikdienas pedagoģiskajā darbā, lai to padarītu efektīvāku. Skolotāji strādāja ar savu mācību stundu prezentācijām, tās vērtēja, uzlaboja un papildināja tā, lai tās būtu gan informatīvas, gan skolēniem viegli uztveramas un saprotamas. Uzzināt vairāk.

Citas ziņas

Autors Līna Indriksone 30 apr., 2024
Šodien, 30. aprīlī, vairāk nekā 50 aprūpes centra seniori un pārstāvji piedalījās kampaņas pasākumā, kas bija veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Par “Zaļā misija” rezultātiem pastāstīja kampaņas pārstāvji, bet darbnīcas ar projekta finansiālu atbalstu nodrošināja Ventspils dizaina darbnīca RADE. Darbnīcu laikā ikvienam pasākuma dalībniekam bija iespējams sev izveidot personalizētu auduma maisiņu un ūdens pudeli. Aktivitātes organizētas ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – ne tikai lai uzlabotu dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegtu iespēju izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par vides aizsardzības nozīmi. Kampaņa “Zaļā misija” aktivitātēs šo gadu laikā iesaistījusi dažādu vecuma grupu pārstāvjus, tomēr lielākoties tie bijuši bērni, jaunieši un pieaugušie. Tieši tāpēc tika saskatīta nepieciešamība iesaistīt arī seniorus, gan sniedzot zināšanas par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem, gan sagādājot pozitīvas emocijas un praktisku darbošanos. Pasākuma laikā tika popularizētas kampaņas ietvaros īstenotās aktivitātes, piemēram klimata nodarbības, klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”, kā arī akcija “Lai vecais top par jauno”. Kampaņas ietvaros izveidoti arī 400 izglītojoši komplekti, kas izdalīti skolām. Komplektos iekļauta izglītojoša informācija par apģērbu atjaunošanas iespējām, kā arī viss nepieciešamais, lai skolas un mājas apstākļos būtu iespējams apdrukāt apģērbu termodrukas tehnikā. Saņemtas ļoti pozitīvas atsauksmes no skolām! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 29 apr., 2024
Pagājuši trīs gadi kopš Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) sadarbībā ar Norvēģijas partneri International Development Norway (IDN) īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu, kā laikā iedzīvotāji dažādos veidos informēti par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Kampaņas ietvaros organizēti izglītojoši pasākumi un veidoti informatīvi materiāli.  Norvēģijas pieredze kampaņas “Zaļā misija” īstenošanai bija ļoti noderīga un pat nepieciešama: “Klimata pārmaiņas un vides jautājumi Norvēģijai ir svarīgs temats valstiskā un arī starptautiskā līmenī. Esam priecīgi dalīties ar savu pieredzi ar Latvijas pārstāvjiem, kopīgi īstenojot kampaņu un sniedzot ieskatu mūsu valstī īstenotajās aktivitātēs, lai līdzīgas darbības varētu pielāgot un īstenot arī Latvijā,” IDN izpilddirektors Anders Stølan par dalību kampaņas organizēšanā. Norvēģijā izglītošana par cilvēces ietekmi uz klimata pārmaiņām notiek jau no mazotnes – skolēni piedalās ražas novākšanā un dabas resursu izmantošanā, un apspriež resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Klimata zinības caurvij dažādus mācību priekšmetus, piemēram, sociālās zinības, ētiku, reliģiju un veselības mācību, atspoguļojot klimata pārmaiņas sociālās, ekonomiskās un vides kontekstā. Skolotāji mācību saturu veido paši, tādā veidā radot pozitīvu augsni bērnu attīstībai. Atbildība par klimata pārmaiņām negulstas tikai uz izglītības sistēmas pleciem – ir novērojama liela sociālā iesaiste norvēģu vidū. Vecāki piedalās bērnu izglītošanā un veic brīvprātīgo darbu gan skolās, gan citās sabiedriskās aktivitātēs. Norvēģijas valsts iestādes ievieš risinājumus, kas samazina privāto transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinējiem izmantošanu, sniedzot atbalstu elektroauto iegādei. Oslo centrā privātajiem transportlīdzekļiem ir ierobežotas parkošanās iespējas, bet pilsētas infrastruktūra ir tik attīstīta, ka lielai daļai tās iedzīvotāju nemaz nav vajadzība pēc privātā transportlīdzekļa izmantošanas. Liela daļa sabiedriskā transporta – gan sauszemes, gan ūdens – darbināmi ar elektrību. Kampaņas “Zaļā misija” ietvaros radīts interaktīvs mācību saturs, radošas darbnīcas un digitālie rīki klimata jautājumu apguvei. Divu gadu laikā aizvadītas vairāk nekā 70 nodarbības, kurās piedalījušies vairāk nekā 1200 skolēni. Sabiedrības izglītošanas nolūkos sadarbībā ar vides organizācijām īstenotas arī informatīvās kampaņas sociālajos medijos un citos plašsaziņas līdzekļos. Klimata darbnīcās, apgūstot ilgtspējīgu resursu izmantošanu un saņemot iespēju apdrukāt ilgtspējīgu ūdens pudeli, termokrūzi un auduma maisiņu, iesaistījušies turpat 200 dalībnieki, savukārt vairāk nekā 700 dalībnieki apmeklējuši pop-up izbraukuma klimata darbnīcas Ventspils valspilsētā un novadā. Klimata nodarbības un darbnīcas īstenotas ar VATP esošās dizaina darbnīcas RADE un Nākotnes klases iesaisti. Kampaņas “Zaļā misija” un projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” īstenošana noslēgsies 2024. gada 30. aprīlī, tomēr iegūtās zināšanas paliks un sniegs iedvesmu organizēt citas aktivitātes nākotnē, lai veidotu zaļāku nākotni! Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 23 apr., 2024
Otrdien, 30. aprīlī, no plkst. 10.00 līdz 12.00 notiks pasākums, kas veltīts klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Pasākuma laikā tiks popularizēti kampaņas rezultāti, kā arī organizētas darbnīcas senioriem. To laikā būs iespēja mācīties par dažādām ar klimatu un vidi saistītām tēmām, kā arī izveidot sev daudzreiz lietojamus auduma maisiņus un ūdens pudeles. Kampaņa “Zaļā misija” sadarbībā ar Ventspils dizaina darbnīcu RADE organizēs izbraukuma darbnīcu, kā laikā dalībniekiem būs iespēja darboties radoši. Aktivitāte tiek organizēta ar mērķi veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un vides apziņu – tā ne tikai uzlabos dalībnieku izpratni par atkritumu samazināšanu un vairākkārtēju izmantošanu, bet arī sniegs iespēju bez maksas izveidot personīgu un praktisku priekšmetu, kas ikdienā atgādinās par resursu apzinātas izmantošanas nozīmi. Pasākumā piedalīsies Ventspils Senioru aprūpes centra iemītnieki, tomēr aicināti piedalīties arī citi interesenti, rakstot uz e-pasta adresi misija@vatp.lv . Jau iepriekš “Zaļā misija” priecējusi iedzīvotājus ar dažādām aktivitātēm, piemēram, organizējot akciju “Lai vecais top par jauno” un klimata darbnīcas “Tava sapņu ūdens pudele” un “Tava sapņu termokrūze”. Strādājam kopā zaļai Eiropai! Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija .
Autors Līna Indriksone 18 apr., 2024
Trešdien, 17. janvārī, Valmieras novada pašvaldība sadarbībā ar projekta “Circular spaces” partneriem organizēja vebināru “Apritīgas koprades darbnīcas - atslēga uz apritīgu uzņēmējdarbību” 2024. gada Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieki gan no tuvākajām valstīm, gan arī no tālākām, kā piemēram, Apvienotās Karalistes, Lebanonas, Malaizijas un citām. Vebināra virsmērķis bija iepazīstināt dalībniekus ar jēdzienu “koprades darbnīca” (angļu val. – makerspace) un to, kā caur Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular spaces” aktivitātēm ieviesīsim aprites ekonomikas principus šajās darbnīcās un kā izglītosim koprades darbnīcu apmeklētājus. Koprades darbnīcas ir vietas, kurās top prototipi un jaunu uzņēmumu idejas. Svarīgi, lai jau no uzņēmuma darbības sākuma tajā tiktu ieviest aprites ekonomikas principi. Tas ne tikai samazina uzņēmuma ietekmi uz vidi, bet padara to arī konkurētspējīgāku. Arvien vairāk klientu pievērš uzmanību tam, kādus produktus piedāvā uzņēmējs un vai iegādātā prece ir ilgmūžīga, nododama atkārtotai pārstrādei. Projekta īstenošana sniedz iespēju izstrādāt ne tikai konkrētus risinājumus definētajai problēmai, bet arī sadarboties ar citu valstu partneriem Baltijas jūras reģiona ietvaros. Sadarbība ar organizācijām un cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši dažādās jomās, dod iespēju nonākt pie labākajiem risinājumiem, mācīties vienam no otra, kā arī nodot projektā izstrādātos risinājumus plašākai mērķauditorijai. Pēc partneru prezentācijām vebinārs turpinājās ar Pasaules aprites ekonomikas forumā notiekošās diskusijas “Cilvēki – pārmaiņu virzītājspēks” skatīšanos. Diskusijas laikā tika izcelts, cik svarīga ir cilvēku loma aprites ekonomikas ieviešanā. Diskusijas secinājums bija, ka, ja patērētāji būs izglītoti par aprites ekonomiku un tās principiem, tad viņi sāks arī ražotājiem pieprasīt produktus vai pakalpojumus, kas ir izstrādāti pēc šiem principiem. Projekta “Circular spaces” izveidotā mācību programma ir tieši mērķēta, lai cilvēki stiprinātu savas prasmes par aprites ekonomiku gan teorētiski, gan praktiski. Izstrādātā izglītības programma ir pieejama projekta tīmekļvietnē sadaļā “Solutions”. Šobrīd lielākoties dzīvojam pēc lineārās ekonomikas modeļa, kura pamatā ir „paņem, saražo, patērē, izmet” pieeja. Savukārt aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu, atkārtotu izmantošanu, remontu, atjaunošanu un pārstrādi pēc iespējas ilgākā laika periodā. Tādējādi tiek pagarināts produktu aprites cikls. Praksē tas nozīmē līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. Kad pienāk kāda produkta lietošanas laika beigas, tā materiālus pēc iespējas cenšas atgriezt ekonomikā. Tos var lietderīgi izmantot atkal un atkal, tādējādi radot papildu vērtību. Pasākums norisinājās Pasaules aprites ekonomikas foruma ietvaros. Projekta partneri – Valmieras novada pašvaldība, nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Ventspils dizaina darbnīca RADE), Valmieras attīstības aģentūra (Valmieras koprades darbnīca DARE), Kaunas Science and Technology Park, Lithuania Innovation Centre, Creator Makerspace (Norvēģija), Maker (Dānija), Technical University of Applied Sciences Wildau (Vācija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular Economy makerspace” (projekta Nr. #C024) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/circular-spaces. Informāciju sagatavoja: Elizabete Ločmele Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vides komunikācijas projektu vadītāja tālr. 64207150
Atvērt vairāk ziņu
Share by: