Atkritumu šķirošana = tīrāka Ventspils un novads

2022. gada 6. oktobris

Līdz ar jaunās depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā atkal manāmi aktualizējies jautājums par atkritumu šķirošanu. Atkritumi būtībā ir sena cilvēces problēma. Kā liecina informācija Nacionālajā enciklopēdijā, tieši atkritumi bijuši viens no cēloņiem mēra epidēmijai viduslaiku Eiropā, jo tie tika izmesti uz ielām, tuvākajās upītēs un grāvjos.


Pirmie noteikumi par ielu un teritoriju sakopšanu Latvijā tika izdoti Rīgā un Cēsīs 16. un 17. gadsimtā, tomēr tas nepalīdzēja uzlabot pilsētu vispārējo sanitāro stāvokli. Vēl ilgi ļaudis ar saviem atkritumiem turpināja piesārņot apkārtni. 1928. gadā Rīgā parādījās pirmās 900 atkritumu tvertnes ar tilpumu 110 litri. Pārējās Latvijas pilsētās atkritumi joprojām tika vienkārši aprakti vai sadedzināti. Laikam ejot, arvien vairāk tapa skaidrs, ka atkritumu problēmai jāpievērš pastiprināta uzmanība un tos pienācīgi jāapsaimnieko, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību.


Lai gan Ventspils un novada atkritumu apsaimniekošanas pieredzi tik tālā vēsturē atrast neizdevās, tomēr ir zināms, ka, Ventspils šobrīd ir viena no sakoptākajām pilsētām Latvijā. Šodienas cilvēkam jau kļuvis skaidrs, ka problēmu “aprakšana” nenozīmē to eksistences beigas. Tas, ka ar acīm atkritumus vairs neredzam, nenozīmē, ka tie vairs neatstāj nekādu ietekmi uz mums un apkārtni. Tos nepieciešams pienācīgi apsaimniekot, vislabāk – pārstrādājot. Vai zināji, ka saplaisājušo stikla vāzi, kas glabājas plaukta aizmugurē, var pārstrādāt neskaitāmas reizes? Tāpat arī izdrukātos liekos dokumentus, kas krājas kaudzē uz galda malas. Atkārtota pārstrāde nozīmē ievērojamu resursu ietaupījumu.


Kā liecina 2021. gadā Latvijā veikts pētījums par atkritumu šķirošanas praksi Latvijā, kurā piedalījās 1071 Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 75 gadiem, 76% aptaujāto piedalās atkritumu šķirošanā, taču pamatā šķiro tikai vienu atkritumu veidu, piemēram, stikla taru. Viens Latvijas iedzīvotājs gadā saražo aptuveni 304 kg atkritumu, bet gada laikā Latvijā kopumā radām aptuveni 700 000 tonnas atkritumu. No šī daudzuma pārstrādāti tiek aptuveni 10%, kas nav visai pozitīvs rādītājs. Salīdzinājumam, Austrijā poligonos apglabā tikai 1% atkritumus, bet pārējos pārstrādā (30%), kompostē (40%) vai sadedzina (29%). Lai nodrošinātu katram atkritumu veidam atbilstošāko apsaimniekošanas veidu – pārstrādi, kompostēšanu, sadedzināšanu vai noglabāšanu, – tos nepieciešams sašķirot.


Nereti šķiet, ka ar vēlmi šķirot vien nepietiek, jo sastopamies ar dažādiem šķēršļiem, kas, mazākas motivācijas gadījumā, mūs attur no šķirošanas. Kā lai šķiro atkritumus, ja dzīvo dzīvoklī ar nelielu platību? Kā atcerēties, kādus materiālus drīkst mest šķirošanas konteineros? Kurā konteinerī man jāizmet kāda veida atkritumi? Kur vispār tuvumā kāds atkritumu šķirošanas konteineris? Daudz vieglāk un vienkāršāk ir visu samest vienā maisā un izmest vienā konteinerī. Un vispār – šķirošanas konteineros jau var mest dažādus atkritumus. Kāda tad jēga? Un vai tas viss nenonāk vienā mašīnā kā esam redzējuši televīzijas sižetos?


Kampaņas “Zaļā misija” komanda viesojās Ventspils labiekārtošanas kombināta (VLK) atkritumu šķirošanas laukumos Ventspilī Siguldas ielā 8a un Jēkaba ielā 47, kur bija iespējams pārliecināties par plašajām šķirošanas iespējām. VLK nepārtraukti strādā pie tā, lai šķirošana iedzīvotājiem kļūtu ērtāka. Piemēram, pavisam nesen Siguldas un Jēkaba ielas šķirošanas laukumos tika uzstādīti tekstilizstrādājumu nodošanas punkti, kur iespējams nodot arī otrreiz lietojamu un pārstrādājamu apģērbu, mājas tekstilu, apavus un somas. “Zaļā misija” komanda viesojās arī atkritumu poligonā “Pentuļi” Ventspils novadā, kur pārliecinājās, ka šķiroto atkritumu konteinera saturs tiek vēlreiz pāršķirots, sadalot atkritumus “pēc piederības” un attiecīgi tos pārstrādājot.

Vai kādreiz esi domājis par to, kur iespējams nodot tādus materiālus kā baterijas un depozīta iepakojumus? Valsts vides dienests sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Valsts reģionālās attīstības aģentūru iedzīvotāju ērtībai ir izveidojis tīmekļvietni skiroviegli.lv, kurā iespējams atrast tādu dalīto atkritumu savākšanas punktus Ventspilī un novadā. Vietnē norādītas vietas, kurās iespējams nodot baterijas, elektroiekārtas, depozīta iepakojumu, papīru, stiklu, plastmasu un citus šķirotos atkritumus.


Galu galā, izrādās, atkritumu šķirošanai ir arī tīri taustāms finansiāls ieguvums. Piemēram, Rīgā dalīta atkritumu savākšana ir iespēja samazināt rēķinus, jo iepakojuma izvešana ir bez maksas. Pēc Rīgas Namu pārvaldes datiem3, neliela sešu dzīvokļu ēka nešķirošanas dēļ burtiskā nozīmē atkritumos gada laikā izmet 720 eiro, bet 30 dzīvokļu mājai tie jau būtu 3600 eiro, kurus daudz vērtīgāk būtu ieguldīt mājas labiekārtošanā, siltināšanā vai citos uzlabojumos, nevis “izsviest atkritumos”.


Tātad – kāds man labums no atkritumu šķirošanas? Ietaupīta nauda, tīrāka vide, mazāks dabas resursu patēriņš – šie varētu būt vismanāmākie. Tie, kuriem videi draudzīgs dzīvesveids patiesi ir aicinājums, noteikti varētu nosaukt vēl vairākus ieguvumus, bet motivācijai pietiks ar šiem trim. Mēs taču nevēlamies atgriezties viduslaiku Eiropā, kur atkritumu dēļ izplatās slimības, aizsērē ūdenstilpes un grāvja tuvumā cieši jāaizspiež deguns.


Jaunumiem sekot līdzi iespējams “Zaļā misija” Facebook lapā. Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods - no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas:  vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija.


Citas ziņas

Autors Kristīne Macate 2025. gada 14. aprīlis
Digitālās prasmes jau šodien ir izšķirošas uzņēmumu konkurētspējai. Eiropas Savienība uzsver, ka līdz 2025. gadam aptuveni 90% darbavietu būs nepieciešamas noteikta līmeņa digitālās prasmes. Diemžēl Latvija šobrīd atpaliek, ieņemot 23. vietu ES valstu vidū pēc tehnoloģiju integrācijas uzņēmumos, turklāt ikai 15% Latvijas uzņēmumu piedāvā saviem darbiniekiem apgūt IKT prasmes. KAS IR LIFT? ES Atveseļošanas Fonda līdzfinansēta iniciatīva, ko īsteno RTU Riga Business School sadarbībā ar Latvijas IT klasteri. MĒRĶIS: Nodrošināt Latvijas uzņēmējus ar digitālajām prasmēm, kuras nepieciešamas, lai veicinātu konkurētspēju mūsdienu ekonomikā. De minimis finansējums sedz 100% kursa izmaksu (neskaitot PVN no pilnās cenas); pieejams arī GBER līdzfinansējums. KAS VAR SAŅEMT? Uzņēmumi, kas reģistrēti komercreģistrā, un to darbinieki (izņemot pašnodarbinātos, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus). Uzņēmumi ar nodokļu parādu līdz 150 EUR. Uzņēmumi, kuru pārstāvji nav atzīti par vainīgiem noziedzīgos nodarījumos. Līdzfinansējums nav pieejams uzņēmumiem, kas darbojas neatbalstāmajās nozarēs, piemēram, alkohola ražošanā, nekustamo īpašumu jomā, azartspēlēs, taču ir pieejams finanšu un apdrošināšanas uzņēmumu pārstāvjiem. Kāds ir process?
Business process analyze event, tūrisma un viesmīlības nozare, apmācības, Talsi, Didzis Grāvītis
Autors Signe Kraule 2025. gada 11. aprīlis
Ventspils Augsto tehnoloģiju parks kā Latvijas Digitālā akseleratora Ziemeļkurzemes kontaktpunkts aicina tūrisma un viesmīlības uzņēmumus izmantot iespēju pieteikties apmācībām "Biznesa procesu analīze tūrisma un viesmīlības nozares efektivitātei un digitālo rīku pielietošanai ".
Autors Kristīne Macate 2025. gada 3. aprīlis
Latvijas IT klasteris un Latvijas Digitālais Akselerators organizē konferenci uzņēmējiem “Future Ready 2025”, kas norisināsies šī gada 25. aprīlī Rīgā. Konferences mērķis ir nodrošināt uzņēmējus ar nepieciešamajām prasmēm, lai efektīvi pielāgotos digitālajai transformācijai un pilnvērtīgi izmantotu modernās tehnoloģijas. Pasākumā pulcēsies nozares līderi, valsts pārvaldes pārstāvji un uzņēmēji, lai dalītos pieredzē un zināšanās par digitālās attīstības iespējām un izaicinājumiem. Galvenie runātāji: Sintija Brīzila (Cynthia Breazeal) - MIT Mediju laboratorijas asociētā profesore, sociālās robotikas un mākslīgā intelekta pētniece. Brīzilas vizīte Latvijā notiek, pateicoties BAFF (Baltic-American Freedom Foundation) finansējumam. Zane Čulkstēna - Darba devēja tēla konsultante un SIA “ERDA” īpašniece. Pieredzējusi uzņēmēja ar padziļinātu interesi mākslā, stratēģiskajās konsultācijās un organizāciju attīstībā. K ristaps Banga - Profesionālis ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi. Vada Accenture globālās Space Innovation go-to-market aktivitātes, izstrādājot integrētas stratēģijas, veidojot stratēģiskas partnerības un nodrošinot biznesa inovācijas. Pēc konferences apmeklētājiem būs iespēja izvēlēties divas no piedāvātajām darbnīcām, lai iegūtu praktiskas zināšanas tādās tēmās kā: Mākslīgā intelekta iespējas vadītājiem Mākslīgais intelekts mūsdienīgā projektu vadībā Mākslīgā intelekta instrumenti un drošība Cilvēkvadība pārmaiņās un rezultātu mērīšana Kiberdrošība Organizācijas līmeņa mākslīgā intelekta projekti: idejošana, atlase, sagatavošanās izstrādei un ieviešanai Mastering Change and Uncertainty (seminārs angļu valodā) Pārmaiņu projektu vadība Praktisko darbnīcu cena ir 75 eiro + PVN. Taču uzņēmējiem ir iespēja saņemt 100% de minimis līdzfinasējumu, kas nozīmē, ka jāmaksā būs tikai PVN daļa. Vairāk informācijas par konferenci un pieteikšanos pieejama: https://futureready.lv Pasākums tiek rīkots divu Atveseļošanas fonda projektu “EDIC uzņēmumu digitālo prasmju attīstība" un “Digitālo prasmju attīstība jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībai Latvijas komersantos” ietvaros. Tos finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.
Autors Līna Damberga 2025. gada 28. marts
Sabiedrības integrācijas fonds (turpmāk – SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (turpmāk – VATP) uzsāk izglītojošo pasākumu ciklu jauniešiem un pedagogiem “Solis pretī”. Aktivitāšu mērķis ir rosināt jauniešus aizdomāties par neiecietību savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprast neiecietības sekas un apzināties iespējamos rīcības modeļus. Pirmajiem pasākumiem Ventspilī un Jelgavā iespējams pieteikties līdz 2025. gada 5. aprīlim šeit . SIF projekta ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka 74% jauniešu ir saskārušies ar neiecietību. No tiem 40% to izjutuši paši, 15% redzējuši, kā tiek diskriminēts kāds cits, bet vēl 19% to piedzīvojuši gan paši, gan redzējuši vērstu pret citiem. Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī jauniešu vidū lielākā daļa par piedzīvoto izvēlējušies neziņot ne vecākiem, ne pedagogiem. Savukārt liela daļa to, kuri redzējuši pret citiem vērstu neiecietību vai mobingu, nav iejaukušies un neko nav darījuši, lai upuri aizstāvētu. Tāpat aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par neiecietību digitālajā vidē un jauniešiem ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nav visatļautība un par naida runu ir paredzēta kriminālatbildība.  Pasākumu ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo izglītības iestāžu 10.-12. klasē un profesionālo skolu 1.-4. kursā, un izglītības speciālisti. Katra pasākuma ilgums jauniešiem ir divas dienas, starp kurām viens mēnesis ir individuālo iniciatīvu īstenošanai. Izglītojošo pasākumu cikls tiks uzsākts šī gada aprīlī un notiks visos Latvijas reģionos – Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Pasākumu ciklu vadīs eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības jautājumos darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv
Atvērt vairāk ziņu