Ventasbalss.lv: Ventspils ir numur viens biznesā

Ventasbalss.lv: Ventspils ir numur viens biznesā

Latvijai paredz labas perspektīvas augsto tehnoloģiju attīstībā. Ventspils attīsta šo virzienu jau desmit gadus – kopš tā laika, kad mūsu pilsētā atklāja elektronikas fabriku, kuru vēlāk pārdēvēja par HansaMatrix Ventspils.

Uzņēmums 100% pieder mātes kompānijai HansaMatrix grupa, kurai līdztekus Ventspils rūpnīcai ir ražotnes arī Ogrē un Mārupē. Ventas Balss sarunājas ar kompānijas galveno akcionāru ILMĀRU OSMANI – par to, kāpēc viņš izvēlējās Ventspili kā vietu savam biznesam, kāpēc neslēdza uzņēmumu krīzes gados un kāpēc ir pārliecināts par Ventspils meitas nākotni.

Elektronikas rūpnīca Ventspilī pastāv jau desmit gadus. Vai jūs atceraties, kā radās ideja nākt uz šejieni ar savu biznesu?

– Jau vairākkārt esmu par to stāstījis. 2006.–2007. gadā kompānijai, kuru tolaik sauca Hanzas Elektronika, bija vajadzīga strauja attīstība, taču Ogrē bija grūti atrast pietiekami lielu darbinieku skaitu. Sākām meklēt vietu otrai rūpnīcai tālāk no Rīgas, jo, kā zināms, jo tuvāk galvaspilsētai, jo grūtāk atrast darbaspēku – Rīga iesūc to sevī. Tā kā mēs strādājām ar klientiem no Skandināvijas, tad meklējām vietu, kur ir satiksme ar šo reģionu. Izskatījām Liepāju un Ventspili. Tieši tolaik es saņēmu vēstuli no Ventspils ar aicinājumu izvērtēt iespējas biznesa attīstībai un pat piedāvājumu būvēt rūpnieciskās ēkas. Saņemtie priekšlikumi pilnībā sakrita ar mūsu interesēm.

Divus gadus pēc elektronikas fabrikas atvēršanas iestājās ekonomiskā krīze. Noteikti, tā skāra arī jūsu uzņēmumu.

– Krīze mums lika domāt, kā izdzīvot. Ražošanas apjoms saruka par 45% un mēs sākām domāt, vai nevajadzētu slēgt vienu rūpnīcu. Tomēr kaut kā noturējāmies. Mūs atbalstīja Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, piešķirot mums uz krīzes laiku nomas maksas atlaidi. Kopīgiem pūliņiem noturējāmies virs ūdens, bet pēdējos divos trīs gados ražošanas apjoms atkal sācis strauji pieaugt. Rūpnīcas darbību Ventspilī aizsākām ar 40 darbiniekiem, pēc tam nodarbināto skaits saruka līdz 30, bet tagad uzņēmumā HansaMatrix Ventspils nodarbināti ap 200 cilvēku!

Kādu jūsu kompānijas daļu veido Ventspils meitas uzņēmums?

– Ja runā par procentiem, tad ļoti tuvu pusei – aptuveni 40% no kopējā grupas produkta un aptuveni 45% no kopējā nodarbināto skaita. Ventspilī atrodas viena no kompānijas HansaMatrixGrupa ražotnēm. Tajā pašā laikā tas ir atsevišķs meitas uzņēmums – SIA HansaMatrix Ventspils. Mēs apzināti šeit attīstām to ražošanas daļu, kur ir vajadzīgs vairāk darbinieku.

Pagājušajā gadā HansaMatrix Grupa iegāja Rīgas fondu biržā. Kāda šobrīd ir kompānijas likviditāte?

– Gada laikā mums ir izdevies palielināt biržas free float, proti, kompānijas brīvā apgrozījumā esošo akciju daudzumu no 13% līdz 17%. Plānotā robeža – 25%, uz to arī tiecamies. Lai gan esam nonākuši Rīgas biržā, mūsu akcijas kotējas Baltijas uzņēmumu sarakstā un, starp citu, pamatā mūsu kompānijas jaunie investori, kuri pērk brīvās akcijas, ir igauņi

Lai lasītu visu interviju spiediet ŠEIT.


Raksts publicēts: www.ventasbalss.lv 2017.gada 17.maijā